Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Erdağı’dan TV Kulesi Haberleri Hakkında Açıklama

Eski Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı ve SHY-DER Başkanı Oktay Erdağı, 10 Mart’ta Eczacıbaşı Holding’e bağlı helikopterin çarparak düştüğü iddia edilen televizyon kulesi hakkında çıkan mania planında yer almadığına dair haberler için bir açıklamada bulundu.

Eski Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı ve SHY-DER Başkanı Oktay Erdağı’nın açıklaması şöyle;

Havaalanları çevresindeki yapılaşma kriterleri ülkemizin üyesi bulunduğu Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının (ICAO) yayımladığı standartlar ve tavsiye edilen uygulamalar çerçevesinde 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanununun 47nci maddesi hükümleri kapsamında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından belirlenmektedir. Bu kapsamda hazırlanan havaalanı mânia planları Bakanlık/SHGM tarafından yayımlanarak imar planı yapmaktan sorumlu tüm kurum ve kuruluşlar ile ilgili Valiliklere gönderilmektedir. 1997 yılında bu konuda ilgili Belediyeler ve inşaatı yüklenen firma tarafından Ulaştırma Bakanlığına/SHGM yapılaşma kriteri sorulmuş, verilen cevabi görüşte ise söz konusu kulenin havaalanı mânia planı kriterleri kapsamında kalmadığı ifade edilmiştir. Bugünkü mevcut durumda da söz konusu kule havaalanı mânia planı kriterleri kapsamı dışında kalmaktadır.

Ancak, daha sonra ilgili kurum veya kuruluşlar tarafından VFR uçuş güzergahları ile ilgili yapılan çalışmalar esnasında bu kule hava araçları için tehlike arz ettiği tespit edilmiş ise ilgili VFR Chartlarda gösterilmesi ve dijital haritalara işlenmesi gerekirdi. Bu kazada göstermiştir ki ülkemizdeki rüzgar santralleri, fabrika bacaları, gökdelenler, bu veya benzeri kuleler bunlara izin ve ruhsat veren kuruluşlar tarafından ilgili kurum veya kuruluşlara bildirilmesi ve bunlar için bir uçuşa engel veri tabanı oluşturularak takip edilmesi ve bu engellerin mutlaka Chartlarda ve dijital haritalarda gösterilmesi şarttır.

İlgili belediyenin sorumluluğunu örtbas etmek için bu yazıyı basına sızdırmış olması onun sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. SHGM’ye sorulan soruya verilen cevap doğrudur. Aynı soru bugün de sorulsa aynı cevap verilirdi. Söz konusu kule Havalimanı mania planı kriterleri içerisinde yer almamaktadır

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR