Avustralya’da Avalon Hava Gösterilerine katılan iki F-35A uçağı bölgede etkili hava koşullarının yıldırım potansiyeline sahip olması nedeniyle ertelendi.

Avalon Hava Gösterileri Avalon Havaalanı’nda sergilenen iki F-35A savaş uçağının üslerine dönüşü bölgedeki hava koşulları ve yüksek yıldırım beklentisi nedeniyle ertelendi.

Her birinin değeri 100 Milyon Amerikan Doları’ndan fazla olan AU-1 ve AU-2 numaralı Avustralya Hava Kuvvetleri’ne ait F-35A savaş uçakları uçağın test ve geliştirme süreci sırasında üretilmiş olduğu için henüz yıldırım içeren hava koşullarında uçabilecek donanıma sahip değil.

2014 Temmuz’unda Lockheed Martin’in üretim bandına giren uçaklar aynı yıl ABD’nde bulunan ve F-35 pilotlarının eğitimlerinin gerçekleştirildiği Luke Hava Üssü’nde uçmaya başlamıştı.

2009 yılında 14 ve 2014 yılında da 58 adet F-35 savaş uçağı siparişi veren Avustralya hükumeti için üretilen ilk uçaklar hala eğitimlerde kullanılıyor. Doğrudan Avustralya Hava Kuvvetleri’ne yapılacak ilk teslimatın 2018 yılında gerçekleştirilmesi ve 2020 yılında tam operasyonel olarak filoların oluşması bekleniyor.

www.BagimsizHavacilar.com 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.