Federal Havacılık İdaresinden verilen bilgiye göre FAA Başkanı Steve Dickson FAA ve Boeing pilotları ile birlikte Çarşamba günü(bugün) TSİ ile 19.00’da(GMT 16.00) Boeing 737 MAX’ın iki saatlik test uçuşuna çıktılar.

Boeing için bu uçuş, ABD uçak üreticisi için Etiyopya ve Endonezya’da beş ay içinde 346 kişinin ölümüne yol açan 737 MAX kazaları sonrasında Mart 2019’da uçuşları durdurulan uçağın tekrar ticari uçuşa dönebilmesi için devam eden sürecin önemli bir kilometre taşını oluşturuyor.

Kazalar Boeing’i şimdiye kadar yaşanan en kötü krize sürükledi, FAA ile olan ilişkisini zorladı ayrıca, ABD kongresini küresel havacılık emniyet standartlarını oluşturan kuruluşlardan FAA’nin yeni uçakları nasıl onayladığına ilişkin prosedürlerini gözden geçirmeye sevk etti.

Sektör kaynakları, Dickson’ın uçuşu ve daha kapsamlı incelemeleri iyi giderse, FAA’nın ABD’de uçuş yasağını Kasım ayı sonlarında kaldırılacağını ve MAX’in yıl sonundan önce ticari uçuşlara başlayabileceğinin ümit edildiğini söylemekteler.

Yazımın yayınlandığı saatlerde uçuş tamamlanmış olacaktır. Sonuçlar açıklandığı takdirde bir sonraki yazımda sonuçlarını sizlerle gecikmeksizin paylaşabileceğiz.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz,

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.