Çarşamba, Temmuz 24, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

FAA, bazı Boeing ve Airbus jetlerinde kullanılan sahte titanyumu araştırıyor

 

Federal Havacılık İdaresi (FAA), yakın zamanda üretilen bazı Boeing uçaklarında kullanılan titanyumun orijinalliğini doğrulamak için sahte veya hatalı belgelerin kullanılıp kullanılmadığını araştırıyor. Kansas merkezli önemli bir tedarikçi olan Spirit Aerosystems, sorunu belirledi ve şüpheli titanyumu incelemeye aldı. Malzemenin özelliklerini doğrulamak ve uçuşa elverişliliği sağlamak için 1.000’den fazla test gerçekleştirildi.

Boeing, bir distribütörün yanlış kayıtlar sağlamış olabileceğini belirterek sorunu kabul etti. Şirket, daha fazla olayı önlemek için tedarikçilere yönergeler yayınladı ve etkilenen parçaları teslimattan önce uçaklardan çıkarıyor. 

Boeing’in %40’ına oranla ticari havayolu pazarının yaklaşık %60’ını kontrol eden Airbus, pandemi sonrası seyahatlerdeki artış nedeniyle yeni uçaklara yönelik güçlü taleple karşı karşıya. Ancak tedarik zinciri sorunları ve bileşen eksiklikleri bu talebi karşılama yeteneklerini sınırlıyor.

Havacılık tedarik zincirinde önemli bir bileşen olan titanyum, uçaklara yönelik iniş takımları, kanatlar ve türbin disklerinin yapımında kullanılıyor.

Times’ın FAA’den gelen bir açıklamaya dayandırdığı haberine göre, FAA sorunun kapsamını araştırıyor ve bu parçalarla donatılmış uçaklara yönelik kısa ve uzun vadeli emniyet sonuçlarını belirlemeye çalışıyor.

Bu soruşturma, emniyet sorunlarına ilişkin devam eden federal soruşturmalar, 737 MAX’ın dahil olduğu bir “Dutch roll” olayı ve 787 Dreamliner jetlerindeki denetimlerle ilgili endişeler de dahil olmak üzere Boeing’in karşılaştığı zorlukları artırıyor. Bu sorunlara rağmen her iki şirket de uçaklarının emniyet ve kalitesinin sorunsuz olduğunu  söylüyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR