Federal Havacılık İdaresi (FAA) Çarşamba günü, havayolu şirketlerinin Boeing 737 MAX uçaklarının önemli bir bileşeninin denetimlerini tamamlamalarını gerektiren bir Uçuşa Elverişlilik Direktifini kesinleştirdi, arızalanması halinde motorlarda güç kaybına neden olabilir.

FAA, Boeing tarafından Aralık ayında yayınlanan bir hizmet bültenine yanıt olarak, denetimleri zorunlu kılmak için Şubat ayında bir uçuşa elverişlilik direktifi önermişti.

Yönerge, 737 MAX motorunun üst kısmındaki bazı dış panellerin, yüksek güçlü radyo frekansı vericilerinin ve diğer kaynakların elektromanyetik etkilerinden alttaki kabloların elektriki bağlantılarının devamlılığını sağlayacak şekilde gerekli korunmaya sahip olmayabileceği konusunda endişeleri içeriyordu.

FAA, potansiyel olarak her iki motorda güç kaybı olayına ve / veya tehlikeli yanıltıcı veri görülmesine neden olabileceği konusunda uyardı. Ajans, sorunun oluşması halinde uçağın Acil İniş yapmasına sebep olabileceğini sözlerine ekledi.

Boeing’in en çok satan uçağı olan 737 MAX’ın, Endonezya ve Etiyopya’daki 346 kişinin yaşamını yitirdiği kazalardan sonra Mart 2019’dan beri ticari uçuşu durdurulmuştu.

Boeing, elektrik enerjisinin uçak üzerindeki olası etkisini ele almak için “FAA’nın uçuşa elverişlilik direktifini desteklediğini ve Direktifin Boeing servis bülteniyle önerilen eylemi zorunlu hale getirdiğini belirtti.

FAA, Şubat ayında direktifin yıldırım düşmelerinin potansiyel güvenlik risklerini de ele alacağını, ancak Boeing’in ajansın fikrine katılmadığını söyledi. FAA nihai yönergesinde, Şubat ayından bu yana daha fazla analiz gerçekleştirdiğini söyleyerek yıldırım’a ilişkin referansını kaldırmayı kabul etti.

Boeing, Aralık ayında sorunun Şubat 2018 ile Haziran 2019 arasında üretilen uçakları etkilediğini ve bunun sonucunda “kompozit panellerin içindeki koruyucu folyoda boşluklar olabileceğini” söyledi.

Muayenelerden sonra, havayolları aşırı derecede etkilenmiş panelleri değiştirecek ve yeterli elektriksel bağlantının sağlanabilmesi için bu parçayı değiştirecektir.

Reuters, 10 Haziran’da Boeing’in Haziran ayı sonunda önemli bir sertifikasyon test uçuşu yapmayı hedeflediğini bildirdi. Konuyla ilgili brifingte, bu testin önümüzdeki hafta içindeki bir tarihte gerçekleştirilebileceğini veya Temmuz ayı başlarında yapılabileceğini söylendi.

FAA tarafından yapılan açıklamalar sürecin sonuna yaklaşıldığını göstermektedir. Yapılacak Sertifikasyon Uçuşunda sonuçların emniyetli bulunması halinde önceden öngörüldüğü şekilde 2020’nin 4. Çeyreğinde MAX uçaklarının ticari uçuşlara başlayabileceği değerlendirilmektedir.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.