Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuFAA, uçuştaki her Boeing 737 MAX'ı izlemek için uydu teknolojisini kullanıyor

FAA, uçuştaki her Boeing 737 MAX’ı izlemek için uydu teknolojisini kullanıyor

Federal Havacılık İdaresi (FAA), uçaktan uydular aracılığıyla veri akışı sağlayan bir teknolojiyi kullanarak, yeniden hizmete geri dönen MAX filosunun performansını kontrol etmek için dünya çapında her uçuşta her bir Boeing 737 MAX’ı izliyor.

FAA, sistemin “uçuşun tüm aşamalarında belirli parametrelerden sapmaları işaretleyeceğini ve FAA’nın havacılık emniyeti bölümünü uyaracağını” ve buna bağlı olarak emniyet mühendisleri ve müfettişleri, olayı daha ayrıntılı analiz etmek için erken bildirimi kullanacaklarını bildirdi.

346 kişinin ölümüne neden olan ve ticari filoyu 20 ay boyunca yere indiren iki MAX kazasının ardından, uçaklar gökyüzüne dönerken uçuştaki rutin sorunlar bile büyük dikkat çekecek ve hava yolcuları için endişe yaratacaktır.

Bilindiği gibi Boeing, 737 MAX kazasına bağlı dolandırıcılık suçlamalarını çözmek için 244 milyon dolarlık ceza ödeyecek

FAA, MAX’lerin performansını yakından takip etmek ve herhangi bir sorunu erken tespit etmeye çalışmak için verileri kullanıyor. Ajans daha önce tek bir uçak modelinin bu kadar gerçek zamanlı incelemesini yapmamıştı.

Uçaktaki MAX’leri izlemek ve her yarım saniyede bir uçaktan Atlantic City yakınlarındaki FAA Teknik Merkezi’ne veri akışını sağlayacak, Bağımlı Gözetim Yayını (ADS-B) adlı bir sistemi kullanmak için McLean, Virginia merkezli Aireon ile sözleşme yaptı.

ADS-B, radardan daha hassas bir izleme sistemi olup daha fazla veri iletir. okyanuslar, kutuplar, erişilemez dağ veya orman arazileri üzerinden uçakları izleyemeyen radarların aksine, Aireon’un uydu sistemi dünyayı kapsamaktadır.

Her yeni Airbus veya Boeing uçağı, her bir uçağın kimliğini, doğru GPS konumunu, yörüngesini, yer hızını, yüksekliğini ve dikey tırmanma veya alçalma oranını sürekli olarak yayınlayan bir ADS-B vericisi ile donatılmıştır. Ajansın kapsamı ilk 10 haftalık denemenin ardından uzattığı FAA ile MAX izleme sözleşmesi için, Aireon bir önceki gün yapılan tüm uçuşlarla ilgili günlük raporları sunacaktır. Her bir MAX uçağı için, kaç kez kalktığını, uçuşların süresini ve tespit edilen anormallikleri rapor edecektir.

Aireon’un amacı, nihayetinde dünyanın mevcut radar tabanlı hava trafik kontrol sistemlerini daha hassas ve küresel bir ADS-B sistemiyle değiştirmektir. Yatırımcıları arasında Kanada, İngiltere, İrlanda ve İtalya dahil dünyanın önde gelen hava seyrüsefer otoriteleri bulunmaktadır.

Bu yetkililerle yaptığı çalışmalar, hava trafik kontrolörlerinin Kuzey Atlantik boyunca uçan uçaklar arasındaki mesafeyi daraltmasına izin verdi. Kanadalı ve İngiliz hava trafik kontrolörleri, daha verimli bireysel uçak rotaları lehine, o okyanusta mevcut tanımlanmış izler sistemini kaldırmak için bir uygulamayı başlatıyorlar.

ADS-B, düşen bir uçağın kesin konumunu izlemek için de kullanılabilecektir. Mart 2014’te 239 kişiyle Boeing 777 – Malaysia Airlines Flight 370 – ortadan kaybolduğunda, jeti tam olarak bulmak için bu teknoloji küresel olarak yeterli değildi. Bu jet uçsuz bucaksız güney Hint Okyanusu’nda bir yere düştü ve hala kayıptır.

FAA henüz Aireon sistemini tam olarak kabullenmedi, ancak Kasım ayında, ajansın hava trafik kontrol otomasyonu, kaza incelemelerin de kullanılmak üzere hava sahası emniyet analizi de dahil olmak üzere uygulamaları değerlendirmesine izin vermek için Aireon’un gerçek zamanlı hava trafiği verilerine geniş erişim sağlayan stratejik bir ortaklık yapıldığını duyurdu. Bu ortaklığın bir sonucu olan MAX takibi, rutin işlemler hakkında bol miktarda veri sağlayacak ve olağandışı her veriye raporlarında yer verecektir.

Uzun yıllardır yukarıdaki amaçlarla kullanılmayan ADS-B sisteminin artık dünyanın her tarafını kapsıyor/ görüyor olması gelecekte yaşanabilecek kazalar için de daha süratle kaza bölgelerinin tespitinde yardımcı olacaktır.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza inceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Lift/Drag Oranı ve Uçuş Performansı

Aerodinamik, havacılığın temel taşlarından biridir ve uçuş performansının kritik unsurlarından biri olan lift/drag oranı...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Uçak Kanadında İndüklenmiş Sürüklemeyi Azaltma ve Önleme

İndüklenmiş sürüklemeyi azaltma kavramı, özellikle aerodinamik mühendisler için optimal uçak performansı hedeflerken önemli bir...

Türk Hava Yolları, Sen de mi Brutus?

Türk Hava Yolları geçtiğimiz günlerde web sitesi üzerinden bir bildiri yayınladı ve Güney Amerika...

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Havacılık İngilizcesi Eğitiminde Dil ve Alan Uzmanları Arasındaki İşbirliğinin Önemi

Havacılık sektörü, dünya çapında sürekli gelişen ve değişen bir alandır. Bu dinamik endüstri, yalnızca...

Uçak Kanatlarında Aerodinamik Dizayn ve Induced Drag Etkileri

Havacılık endüstrisi, uçakların aerodinamik özelliklerini anlamak ve optimize etmek için sürekli olarak çalışmaktadır. Bu...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...