FAA Yöneticisi Boeing 737 Max’de kendisi de uçuncaya kadar sertifikalandırılmayacağını söyledi.

FAA Yöneticisi Steve Dickson’ın ticari hizmet için son onay verilmeden önce Max’de uçma kararı yeni bir gelişme.

Dickson’ın yorumları, Seattle dışındaki Boeing tesislerini ziyaretinin arifesinde geldi.

FAA yöneticisi Boeing yöneticileri ile görüşmesini takiben 737 Max uçuş kontrol sistemine yapılan yazılım güncellemeleri hakkında bilgi verecek.

Dickson, NBC News’e Las Vegas’ta verdiği bir röportajda,” ABD’deki son imza otoritesiyim ve uçakta kendim uçana kadar imza atmayacağım,” dedi.

Dickson’un Boeing yöneticileri ile buluşmasında 737 Max uçuş kontrol sistemine yönelik yazılım güncellemeleri hakkında bilgilendirilecek. Ayrıca bir simülatör uçuşunda Boeing mühendislerinin MAX’de yaptığı değişiklikleri test edecek.

Bu hafta başlarında, FAA’yı devralmasından bu yana yaptığı ilk röportajda Dickson, CNBC’ye, “Orada her şeyin emniyetli olduğundan emin olana kadar uçağın tekrar uçmayacağını garanti ederim.” vurgusunda bulunmuştu.

Dickson’un ticari hizmet için nihai onay vermeden önce Max’de uçma kararı yeni bir gelişme. Resmi süreç Boeing’ten bir Boeing pilotu ve bir FAA pilotundan oluşan bir test uçuşundan sonra yeniden belgelendirme başvurusunda bulunulmasıdır.

Bu yeniden sertifikalandırma uçuşu sırasında, mürettebat, uçağın bu durumları nasıl ele aldığını görmek için manevraların kontrol listesinden geçirecek. Uçuştan sonra Boeing ve FAA’dan gelen uçuş mühendisleri sonuçları gözden geçirecek ve bu sonuçların hedefleri karşılaması durumunda Boeing ve FAA’den yeniden sertifikalandırma talebinde bulunacak.

Dickson bir test pilotu olmadığı için, Max’in yeniden sertifikalandırma uçuşu sırasında kokpitte olmayacak. Dickson’un ne zaman uçacağı ise henüz belirlenmedi.

Boeing’den yapılana açıklamada ise “Yöneticinin isteklerini yerine getirmek için çalışacağız ve emniyetli hale getirmeye çalışırken küresel düzenleyicileri desteklemeye devam edeceğiz.” denildi.

Hayatımızda “keşke” ne kadar az hatta yoksa bizler o kadar problemsiz yaşıyoruz demektir. Ama maalesef “keşke” bu hassasiyet ilk sertifikasyon sürecinde veya sonrasında ilk kaza sonrasında gösterilseydi; ama gösterilemedi.

Umarız bu sefer olması gereken şekilde tüm talepleri karşılayacak şekilde süreç devam eder.

Emniyetli uçuşlar dileriz.

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E )

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.