30 Eylül’de, FAA Yöneticisi Steve Dickson’ın bir Boeing 737 MAX’ın uçuşunu pilot olarak yapması bekleniyor. FAA Yöneticisi, sertifika onaylanmadan önce uçağı şahsen uçuracağını söylemişti ve şimdi bu uçuş için hazırlandığını belirtti. Sonuç olarak, MAX henüz yeniden sertifikalandırılmamış olmasına rağmen sertifika sürecinde ilerleme kaydedildiği görülmektedir.

FAA, geçen ay 737 MAX için bir Uçuşa Elverişlilik Direktifi (AD) taslağı yayınlamıştı. Bu belge için yorum süresinin yalnızca birkaç gün önce kapandı (21 Eylül), FAA şimdi bu yorumları gözden geçirerek son bir AD üzerinde çalışıyor. FAA, bilinen tüm sorunlar yeterince ele alınana kadar uçağın yeniden sertifikalandırmayacağını vurguladı.

Yönetici Dickson, pilot olarak yıllarca edindiği deneyimden sonra, uçağın durumunu anlamak için uçağı uçuracak. Dahası, 737 MAX problemi başladıktan sonra FAA’ya gelen tanınmış bir düzenleyici yetkilinin 737 MAX’ın analiz ve incelemesinde yapılan işe inandığına ve düzeltmeleri sağlayabileceğine dair dünyaya bir güven duygusu sergileyecektir..

Steve Dickson ve yardımcısı Dan Elwell MAX ile uçuş yapmadan önce JOEB tarafından değerlendirilmiş ve önerilen eğitimi almak için Seattle’da olacaklar. Simülatör eğitiminden sonra Yönetici Dickson, Boeing 737 MAX ile uçacak.

Havayolları, Boeing 737 MAX uçağı ile uçmadan önce pilotlar için gerekli olacak eğitimin sonucunu merakla bekliyorlar. American Airlines, 737 pilotları için Kasım ayına kadar uzaktan eğitime başlamayı ve simülatör eğitimine geçmeyi ümit etmektedir.

EASA, sadece birkaç hafta önce Vancouver’da 737 MAX’ın test uçuşlarını kendisi tamamladı, 737 MAX uçuş yasağının Kasım ayında kaldırılmasını bekliyor.

Yönetici Dickson kimdir?

Steve Dickson, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce 2019’un Ağustos ayında beş yıllık bir dönem için FAA Yöneticisi olarak yemin etti. Delta Air Lines Uçuş Operasyonları Kıdemli Başkan Yardımcısı olduktan sonra FAA’ya geldi. Delta’daki rolü, pilot eğitimi, ekip kaynakları, ekip planlaması ve mevzuata uygunluk dahil olmak üzere operasyonel performans ve emniyet sorumluluğu idi.

Bay Dickson aynı zamanda pilot olup, A320 kaptanı olarak hatta uçmuş ve kariyeri boyunca Boeing 727, 737, 757 ve 767 tiplerinde de uçmuştur. Öncesinde, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetlerinde F-15 savaş pilotu olarak görev yapmıştı.

MAX sertifikasyon sürecinin FAA Yöneticisi Steve Dickson’un yapacağı uçuş sonrasında tamamlanacağı ve yeni sertifikanın verilmesi ümit edilmektedir. Önceki yazılarımda belirttiğim gibi bu adımın sonrasında uçaklarda gerekli değişikliklerin tamamlanması ve test uçuşlarının yapılması ve son adım olarak tüm MAX pilotlarının gerekli eğitimlerinin tamamlanması süreci başlayacaktır. Görünen 2020 son çeyreğinde MAX’ların ticari uçuş için hazır olabileceğidir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz,

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.