Boeing’den bir muhbir, düzenleyicileri uçağa ek korumalar eklemeye çağırdı.

Boeing’in 737 Max’i yeniden tasarlamasını denetleyen Federal Havacılık İdaresi mühendislerini temsil eden sendika, hükümetin uçakta önerdiği düzeltmelerin yeterli olmadığını söylüyor.

Uçak sertifikasyonunu gözden geçiren ve onaylayan FAA mühendislerini temsil eden Ulusal Hava Trafik Kontrolörleri Birliği, Pazartesi günü yaptığı yorumlarda Max’in kokpit uyarıları konusunda daha katı standartlara uyması gerektiğini söyledi.

Uçak önceki versiyonlardan uyarlandığı için, tasarımının bazı kısımlarının en son emniyet gereksinimlerini karşılaması gerekmiyordu. Sendika, Uçak için önerilen düzeltmelerin kapsamlı olduğunu ve en güncel düzenlemelerin geçerli olması gerektiğini söyledi.

Yorumlar önemli çünkü FAA’nın kendi teknik personelinin en azından bir kısmının uçakta önerilen kapsamlı revizyonlar üzerinde hemfikir olmadığını öne sürüyorlar. Boeing’den bir Muhbir, ilgili düzenleyicileri uçağa ek korumaları eklemeye çağırdı.

FAA, yolcu taşımasına izin vermeden önce 346 kişinin ölümüne neden olan kazaların ardından uçakta çok sayıda değişiklik önermişti. Ajans ayrıca, sistemin yedekliliğini artırmak için gelişmiş bir uçuş bilgisayarı sistemi gibi uçakta kapsamlı ek revizyonlar yapılmasını da öneriyor.

FAA düzeltmeleri zorunlu kılmadan önce, yorumlar için son tarih günü olan Pazartesi öğleden sonra toplamı 200’den fazla olan yorumları gözden geçirilecek. Torumlar, Max ile uçmayacağını söyleyen korkmuş havayolu müşterilerinden mühendislerin son derece teknik incelemelerine kadar uzanıyor.

Geçen hafta ABD Ulusal Ulaşım Emniyet Kurulu, FAA’nın önerilerinin geçen yıl yayınlanan uçakla ilgili önerileriyle tutarlı olduğunu açıklarken, kaza kurbanlarının ailesi ve arkadaşları uçak geri dönmeden önce tüm değişikliklerin tamamlanması çağrısında bulundu.

Boeing yaptığı açıklamada, FAA’nın önerdiği düzeltmelerle ilgili yorumlara yanıt vermeyeceğini söyledi. FAA yaptığı açıklamada “tüm yorumların dikkate alınacağını” söyledi.

Boeing hisseleri, piyasadaki ciddi düşüşle New York’ta% 2.97 düşerek 156.35 $’dan kapandı. Dow Jones Sanayi Ortalaması’ndaki en büyük düşüş olan 18 Eylül’e kadar hisseler bu yıl% 50’den fazla düştü.

Daha önce kongre Kaza Araştırma Uzmanlarına uçağın tasarımıyla ilgili endişeleri dile getiren bir Muhbir olan Curtis Ewbank, FAA’ya yaptığı yorumlarda, iki ölümlü Max kazasında ve öncesindeki olaylarda tespit edilen birden fazla tehlikeye değinilmediğini ve MAX için zorunlu düzeltme önerileri ile ilgili Regulations.gov web sitesinde yayınlanan yorumlarında, “FAA süreçlerini, uçak tasarımını doğru bir şekilde değerlendirecek ve kamu yararına olacak şekilde düzenleyecek şekilde revize etmek için açıkça daha fazla eylem gerekiyor” dedi.

Ewbank, FAA ve Boeing’in, her iki kazada da ortaya çıkan sensörden gelen hatalı okumaları engellemek ve uçağın uyarı sistemlerini iyileştirmek için daha fazlasının yapılması gerektiğini de vurguladı.

Ek olarak, ajans pilotların acil durumlara nasıl tepki verdiklerine dair daha geniş bir inceleme yaparak, uçuş kontrol sistemini daha kapsamlı bir şekilde yeniden tasarlamalıdır.

FAA ve Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı da Boeing’in uçağın tekrar uçuşa dönüşünden sonra uzun vadeli düzeltmeler yapmasını talep etmeyi planlıyor ve bunlardan bazıları Ewbank’ın önerilerine benzemektedir.

Havayolu yolcularını savunan bir tüketici grubu olan Travellers United, uçağın uçuşa dönüşünü desteklediğini söyledi. Grubun başkanı Charles Leocha, “Uçağın emniyetine ilişkin bu kapsamlı ve benzeri görülmemiş incelemeden sonra, 737 Max uçağını tüketiciler için seyahat seçeneklerini geliştirebilecekleri ve karbon emisyonlarını ve yakıt tüketimini azaltabilecekleri uçan halka hizmet eden tekrar uçuşa başlatmanın zamanı geldi” diye yazdı.

737’de on yıllar önce çalıştığını söyleyen emekli bir Boeing mühendisi, şirketi, kazalara karışan sistemin tasarımı hakkında daha fazla teknik bilgi yayınlamaya çağırdı. Kaza araştırmalarına da dahil olduğunu söyleyen Robert Bogash, uçakta yapılacak ağırlık ve dengenin sınırlandırılması gibi daha basit değişikliklerin aynı düzeltmeleri, iki kazada yer alan otomatik sistemden daha az riskle gerçekleştirebileceğini söyledi.

Bogash, “Şahsen, hiçbirimiz bir 737 kazası daha istemiyoruz (kariyerimizi bu olağanüstü uçağa adadık), önerilerim ve yorumlarım, bu uzun süreli uçuş durdurulmasının sonucunun mümkün olduğunca etkili olmasını sağlamayı amaçlıyor.” dedi.

Kısa süre sonra FAA tarafından toplanan yorumlara ilişkin değerlendirmesinin paylaşılmasını ümit ediyoruz. Bu habere yönelik değerlendirmeyi yorumlarla ilgili FAA değerlendirmesi ile birliktecan sonraki yazımda yayınlamanın uygun olacağını düşünüyorum.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.