Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuHavacılık Emniyeti Düzenleyicisi Federal Havacılık Şefi, Boeing 737 MAX'da yanlış yapıldığını söyledi

Havacılık Emniyeti Düzenleyicisi Federal Havacılık Şefi, Boeing 737 MAX’da yanlış yapıldığını söyledi

Federal Havacılık İdaresi başkanı Steve Dickson Çarşamba günü yaptığı açıklamada iki ölümlü kaza sonrasında, Boeing’in 737 MAX jetinde hata yaptığını, ancak senatörlerin FAA’nın siyasi engelleme yaptığı suçlamasını reddetti.

346 kişinin yaşamını yitirdiği Endonezya ve Etiyopya’daki kazaların ardından B737 MAX uçağının sertifikalandırma sürecinin araştırılmasına bağlı olarak Mart 2019’dan bu yana uçuşları durdurulmuştu.

Senato Ticareti Komitesi’nde uçak sertifikasyonu konulu duruşmada özellikle Dickson’ın “Hatalar yapıldı” ifadesinin ardından, Senatör Ted Cruz, “sorumluluktan kaçınma” yöntemi olarak değerlendirdi. Cruz, “Bilinmeyen biri, yansıması olmayan öngörülmemiş hatalar yaptı” dedi. “Hangi hatalar yapıldı ve bunları kim yaptı?”

Bunun üzerine Dickson, “Üretici hata yaptı ve FAA gözetim esnasında hata yaptı.” Dedi. Dickson daha sonra Boeing’in, kontrol kazanmak için savaşan pilotlar olarak her iki kazada da yeni geliştirilen uçuş kontrol sistemi uçağın burnunu tekrarlı olarak aşağı itiyordu. “Uçuş kontrol sisteminin tüm etkileri, tasarım değişiklikleri sürecinde anlaşılamadı” dedi.

Duruşmada bir senatör ve Cumhuriyet komitesi başkanı Senatör Roger Wicker Boeing’in çalışmalarının FAA tarafından uygun şekilde izlenmediğini ve soruşturma esnasında FAA’daki ekibinin kasıtlı olarak karanlıkta bırakacak şekilde davrandığını ifade ettiler.

FAA Başkanı Dickson, Wicker’a “gözetim sürecine tamamen bağlı olduğunu” belirtti. Birden fazla soruşturmadaki işbirliğine işaret eden Dickson, “Ajansın tepkisiz olarak gösterilmesinin yanlış olduğuna inandığını ve soruşturma sürecinin devam ettiğini söyledi.

Duruşmadan sonra, bir FAA yetkilisi ajansın komisyona “7.400 sayfadan fazla hassas materyal sağladığını” ve bazı materyallerin kaza soruşturmalarına ilişkin uluslararası kurallar tarafından gizlilik altında olduğunu söyledi. Boeing yorum yapmaktan kaçındı.

Denetimin Güçlendirilmesi

Duruşmada Wicker ve komisyonun Demokrat Senatörü Maria Cantwell’den sonra, Boeing’in tasarımlarının FAA denetimini güçlendirecek iki taraflı mevzuat tanıtıldı.

Kazalar sonrasında COVID-19 pandemisi ile birleştiği için, Boeing’in 737 MAX’ı ticari uçuşa döndürmek için düzenleyicinin onayını alma konusundaki uzun süredir devam eden çabalarını , Chicago Merkezli şirketi kuruluşundan bu yana en kötü krize sürükledi.

Salı günü yürürlüğe giren 2020 tarihli Uçak Emniyeti ve Sertifikasyon Reformu Yasası FAA’ya FAA sertifikasyon görevleri yürüten Boeing çalışanlarını işe alma veya işten çıkarma konusunda yeni bir yetki verecek ve çalışanlara yeni ihbar koruması sağlayacak.

Dickson, FAA’nın sertifika çalışanlarını ataması durumunda emniyetin artacağını düşünmediğini ancak Senato önerisine bakmayı kabul ettiğini söyledi. Ayrıca milletvekillerine, yeni FAA eğitimi ve uzman personel alımı için 10 yılda 150 milyon dolar harcama yetkisi verecek bir hüküm de dahil olmak üzere mevzuatta pek çok madde olduğunu söyledi.

Endonezya’daki kazadan beş ay sonra meydana gelen Etiyopya kazasında kızı ölen Michael Stumo, bu tür reformları alkışladıklarını, ancak milletvekillerine soruşturmanın yeterince ilerlemediğini söyledi. Stumo, üreticilerin yıllar önce sertifikalandırılmış bir modelden üretilen bir uçağın daha zorlu bir sertifika sürecine tabi tutulmasını talep etti. Örneğin 737 MAX, ilk olarak 1960’larda geliştirilen bir uçaktan türetildi.

“İlk kaza olmamalıydı,” diyen Stumo, “İkinci kazanın affedilemez.” olduğunu söyledi.

İki ölümlü kaza sonrası devam eden teknik iyileştirme, sertifikasyon ve yasal süreç tüm dünyada hüküm süren pandemiye rağmen devam etmektedir. En iyi ihtimalle 2020 yılı içinde sürecin tamamlanarak MAX’ın tekrar ticari uçuşlara geri döneceği ümit edilmektedir.

Tüm sektöre Sağlıklı, Emniyetli Uçuşlar

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Belgrad Havalimanından Kalkışta Alçalma Işıklarına Çarpan E195’in Kule konuşmaları Açıklandı

18 Şubat 2024 günü Belgrad Havalimanı 03L pistinden kalkış esnasında 12 ILS alçalma ışıklarına...

Air Serbia’na Ait E195 Uçağı Kalkış Esnasında Pist Sonundaki Antenlere Çarpmasını Takiben Geriye Dönerek Emniyetle İniş Yaptı

18 Şubat 2024 günü Air Serbia’nın E195 uçağı JU324 sefer sayısıyla Belgrad-Düsseldorf uçuşu için...

Alaska Havayollarının B737-9 Max Uçağının Kalkış Sonrasında Tapa Kapısının Gövdeden Kopması Olayına İlişkin Ön Rapor Yayımlandı

5 Ocak 2024'te, Alaska Havayollarının B737-9 Max uçağı Portland- Ontario CA tarifeli iç hat...

ABD 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarını onayladı, pilot emeklilik yaşında artış kabul edilmedi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, nihayet uçakların 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarıyla donatılmasını...

Pilotlar uçak üreticilerini ‘kârı emniyetin önüne koymakla’ suçluyorlar

Avrupa pilotlar birliği başkanı Euractiv'e yaptığı açıklamada, AB havacılık düzenleyicisini iş dünyasına aşırı yakın...

Emniyet Genel Müdürlüğüne Ait Helikopter Gece Uçuşunda Düştü

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait Black Hawk Helikopteri 3 Şubat 2024 günü Hatay’dan Gaziantep’e gece...

Yıllar Öncesinde Yaşanan Bir Kaza ve Gerçek Hikayesi

Değerli okurlarımız, bugün sizlere bundan 52 sene önce 13 Ekim 1972’de Uruguay Hava Kuvvetlerinin...

Kokpit Ses Kayıt Cihazı (CVR) Tartışması

Bugün olduğu gibi, CVR için gereken kayıt süresinin uzunluğuna ilişkin dünya çapında düzenlemelerde dikkate...