Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), hava taşımacılığı sektörü için en zor yıllarından biri olan 2020 için havayolu sektörü istatistiklerini yayınladı. 

COVID-19 pandemisinin zirvesinde, uçuş operasyonları neredeyse sadece kargoya tahsis edildiğinde ve gökyüzü sessizleştiğinde, havayolu endüstrisi finansal kayıplarını hesaplamaya başladı.

IATA verilerine göre sektörün net zararı 126.4 milyar doları buldu. 

Bu tür kayıplar, büyük ölçüde uluslararası yolcu trafiğinin çökmesinden kaynaklandı. IATA “2020’de taşınan hava yolcularındaki düşüş, küresel trafiğin 1950 civarında izlenmeye başlamasından bu yana kaydedilen en büyük düşüş oldu” açıklamasında bulundu.

Uluslararası yolcu talebi  2020’de 2019’a göre %75,6 düştü. Yurt içi seyahat talebi ise uluslararası hava yolculuğundan daha az etkilendi. Bununla birlikte, 2020’de pandemi öncesi yıla kıyasla %48,8 düştü. 

IATA Genel Müdürü Willie Walsh: “2020, hepimizin unutmak isteyeceği bir yıldı. Nisan 2020’deki krizin derinliğini, hükümetlerin sınırları kapatması veya katı karantinalar uygulaması nedeniyle dünya ticari hava taşımacılığı filosunun  yüzde 66’sı yere indirilmesi oluşturdu. Ancak havayolu endüstrisini tarihinin en zor yılını geçiren olgu, havayollarının hızlı uyum eylemleri ve çalışanlarımızın bağlılığı oldu” dedi

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.