Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından 2008 yılında resmen emekliye ayrılan ve düşük radar izi özelliği ile aktif görevde kullanılan ilk savaş uçağı F-117 uçarken görüntülendi.

2008 yılında emekliye ayrılan F-117 savaş uçaklarına ait uçuş görüntüler geçtiğimiz iki günde sosyal medyaya düştü. ABD’nin Nevada eyaletinde kaydedilen görüntüler ABD Hava Kuvvetleri’ne ait 51’inci bölge olarak da bilinen Nellis Test ve Eğitim sahası yakınlarında elde edildi.

2017 yılından bu yana bir kaç kez görüntülenmiş olan F-117 uçakları ilk kez bu kadar sık ve net şekilde kayda alındı.

Avionist isimli havacılık sitesinde yer alan bilgiye göre 2014 yılında ABD Hava Kuvvetleri’nin F-117 savaş uçaklarını Tonopah Test Bölgesindeki hangarlarda Type 1000 seviyesinde uçuşa hazır şekilde bakımları yapılarak muhafaza edildiği bilgisi sızmıştı. ABD Hava Kuvvetlerinin hala kullanılabilir olduğunu düşündüğü uçakların düzenli bakımının yapılmasının yanı sıra zaman zaman pilot tip eğitimlerinin ve de uçakların durumunun kontrolü amacıyla Nevada bölgesinde uçuşların gerçekleştirilebiliyor olacağı iddia edildi.

Temmuz 2016 yılında Tonopah Test Bölgesi yakınlarındaki bir tepeden kaydedilen görüntülerde iki adet F-117 uçağının kol kalkışı gerçekleştirdiği görülürken bir adet uçakta daha önce olmayan bir çeşit anten eklentisi olduğu gözlemlenmişti. Video kalitesinden ötürü anten türü konusunda fazla bilgi edinilemezken bu antenin F-117’lerin insansızlaştırılması amacıyla test edildiği iddia edilmişti.

Avionist’de yer alan bilgiye göre 2017 yılında kesin emekliliği onaylanan F-117 uçaklarının söküm planlamasının yürürlüğe girmesi gerekiyordu. Ancak son dönemde artan görseller bu planın yürürlüğe girmediği hatta uçağın farklı amaçlarla test platformu olarak kullanılma ihtimali olduğu iddia edildi.

Düşük radar izine sahip bir bombardıman uçağı olmasına rağmen avcı uçaklarında kullanılan F kodu ile sınıflandırılan uçak ilk uçuşunu 1981’de gerçekleştirirken 2008 yılında emekliye ayrılmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.