Yıllardır Atatürk Havalimanı’nda yatan ve hurdaya ayrılan birçoğu hacizli ve KAL edilmiş uçakların satılmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmelik hükümlerini Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yürütecek 

Buna göre, Atatürk havalimanıSivil Havacılık Genel Müdürlüğü havaalanlarında altı aydan fazla süreyle bekleyen ve sahipleri tarafından alınmayan Türk siciline kayıtlı hava araçlarının maliklerine ve/veya işleticilerine konma-konaklama ücretleri ile vergi borçlarının ödenmesini, hava aracının bulunduğu havaalanından kaldırılmasını ve bütün bu işlemleri otuz gün içerisinde tamamlaması gerektiğini tebliğ ettikten süre tebliğ tarihinden itibaren başlayacak.

Türk tescilli hava araçları ile aynı durumda olan yabancı bir ülkenin siciline kayıtlı hava araçları için Genel Müdürlük tarafından hava aracının siciline kayıtlı olduğu ülke sivil havacılık otoritesine gerekli bildirim yapılacak ve bu bildirimde; hava aracının tescil işareti ve tipi, bulunduğu havaalanının adı ve ICAO kodu ile maliklerini ve/veya işleticilerini içeren bilgiler bulunacak. Söz konusu bildirim evrakı tercüme edilerek, Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla da ilgili ülkedeki elçilik veya konsolosluklara gönderilecek.

Hurda Uçaklar
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.