Bazı havayollarının milyarlarca dolarlık bilet ücretleri 6 ülkede bloke edilmiş durumda.

Bu ülkelerden biri Venezuela. IATA’ya göre, ülke 2015’ten bu yana yabancı havayollarından 3,8 milyar dolarlık bilet gelirini bloke ediyor. Ülkedeki katı döviz rejimi uygulanması nedeniyle yabancı havayollarının bilet gelirlerini ülke dışına çıkarmasını yasaklıyor.

Buna ancak Merkez Bankası’nın onayı ve döviz kurunun belirtilmesi ile izin veriliyor. Ancak havayolları yine de paralarını tahsil edemedi.

IATA CEO’su Willie Walsh, “Havayollarının fonları ülkelerine geri göndermesini engellemek, boş kasaları doldurmanın kolay bir yolu gibi görünebilir, ancak nihayetinde yerel ekonomi ağır bir bedel ödeyecek. Ücreti ödenmedikçe hiçbir şirket hizmetlerini sürdüremez ve havayolları da  bundan farklı değildir.” dedi.

Hava bağlantıları önemli bir ekonomik katalizör olduğuna dikkat çeken Walsh ,gelirlerin verimli bir şekilde  havayolunun merkezine  gönderilmesinin sağlanması, herhangi bir ekonominin küresel olarak pazarlara ve tedarik zincirlerine bağlı kalması için kritik öneme sahiptir.” dedi.

Gelirleri bloke eden tek ülke Venezuela değil. IAT, 27’den fazla ülke ve bölgede sorun yaşandığını açıkladı. Bloke fonların bulunduğu ilk beş pazar ise Venezuela dışında Nijerya (551 milyon dolar), Pakistan (225 milyon dolar), Bangladeş (208 milyon dolar), Lübnan (144 milyon dolar) ve Cezayir (140 milyon dolar).

IATA, Nijerya’yı olumlu bir örnek olarak gösteriyor. Ülkeye geri dönüşle ilgili sorunlar, Mart 2020’de ülkedeki döviz talebi arzı aştığında ve ülke bankaları döviz geri dönüşlerini işleme koyamadığında ortaya çıktı.

IATA iyimserliğini koruyor:

“Bu sorunlara rağmen, Nijeryalı yetkililer havayollarıyla temasa geçti ve mevcut fonları serbest bırakmak için önlemler bulmak üzere sektörle birlikte çalışıyor”