Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, AYTO Meslek Komitesi Başkanları ile bir araya geldi.

19 Meslek Komite başkanının tam katılım sağladığı toplantıda; AYTO Başkanı Ülken,  Aydın’ın ekonomik ve sosyal gelişimi için iki alan, iki bölge ve bir üniversitenin şart olduğunu söyledi.  Ülken,  AYTO’nun yeni bina ihtiyacına ilişkin çalışmaları, AYTO’nun nakit varlık gelişimi, AYTO hinterlandındaki bulunan ilçelerde yapacak olduğu “Gündem Ekonomi” toplantıları, Aydın’ın jeotermal enerji sorunu ve  Aydın’ın ekonomik gelişimi açısından gerekli olan AYTO’nun talepleri ile incire gelecek devlet desteği hakkında açıklamalarda bulundu.

Fuar Alanı ve Havaalanı Şart

Aydın’ın en önemli eksiklerinden havaalanı ve fuar alanı olduğunu kaydeden Başkan Ülken, “ Aydın Ticaret Odası olarak 1956 yılından beri yılan hikayesine dönen Aydın Çıldır Havaalanı’nın ulaşıma açılması için elimizden gelen gayreti her ortamda gösterdiğimize sizlerde şahitsiniz. Her adımı yazılı, görsel ve sosyal medyada üyelerimiz ile paylaşıyoruz. AYDIN Çıldır Havaalanı Raporu ile Aydın’a Havaalanı gerekliliğini ortaya koyduk, raporumuzu Başbakanımız başta olmak üzere, birçok bakanımıza iletme fırsatı buldum. Biz AYTO olarak Aydın Çıldır Havaalanını istemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Aydın’da profesyonel bir fuar alanı ihtiyacının senelerdir süre geldiğini ifade eden Başkan Ülken, “Her yıl ilimizde düzenlenen Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nı ya Tariş depolarında yada kapalı Pazar yerinde düzenleniyor. Bu Aydın olarak bizim ayıbımız, Aydın’da bir fuar alanının olması halinde TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve İDTM Yönetim Kurulu Üyesi olmam hasebiyle ve TÜYAP Fuarcılık ile olan yakın ilişkilerim nedeniyle en az 5 büyük fuarın Aydın’da düzenlenmesi sözünü aldık. Bu da yılda Aydın’ı 500 bin kişinin ziyaret etmesi demektir.” dedi. Başkan Ülken, Aydın’ın gelişimi için bu iki alanın Aydın’a kazandırılması gerektiğini belirterek Fuar alanı ve havaalanının şart olduğunu söyledi.

Aydın’a Özel Üniversite Açılmalı

Bir ilin sosyal gelişmişlik düzeyinin üniversite sayısı ile ilintili olduğunu söyleyen Başkan Ülken, Aydın deyince ilk akla gelen alanlardan birinin eğitim olduğunu ve üniversite sınavlarındaki başarısını hatırlatarak “Aydın ismi ile müsemma insanlardan oluşmaktadır. Aydın’ın eğitim alanındaki başarısı herkes tarafından bilinmesine rağmen şehir de tek üniversitenin olması kampus bilincinin var olmaması ilimizin büyük bir eksikliğidir. Bunun için de Aydın Tekstil alanı da en uygun yer olacak,  Boğaziçi Üniversitesi’nin kampus alanını gördüyseniz orası öğrencileri cezbetmektedir. Sadece bu alanın fotoğrafı bile öğrencilerin tercih etmesinde önemli rol oynayacaktır. Aydın’a ne kadar çok öğrenci gelirse ilimizin ekonomisi de o oranda gelişir. ”dedi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.