Reuters’in 22 Eylül tarihli haberine göre, Demokrat Senatörler Richard Blumenthal ve Ed Markey, Boeing 737 MAX’ın hizmete dönmesine katkıda bulunacak tüm veri ve bilgileri kamuoyuna duyurulması ve FAA çalışanları tarafından ortaya atılan her türlü dahili itirazın kamuoyu ile paylaşılması için Federal Havacılık İdaresi’ni (FAA)göreve çağırdı.

FAA, 737 MAX’ın hizmete dönmesinden önce bir dizi yazılım güncellemesi ve diğer değişikliklerin yapılmasını talep etti. Beş ay içinde 346 kişinin hayatını kaybettiği iki ölümlü kazanın ardından Mart 2019’dan bu yana uçağın uçuşu durdurulmuştu.

Senatörler, “Bağımsız uzmanların ve halkın bu uçağın gerçekten emniyetli olup olmadığını tekrar gökyüzüne dönmeden önce gözden geçirebilmesini sağlamak için sağlam bir şeffaflığa ihtiyaç var” diye yazdı. Boeing yorum yapmaktan kaçındı. FAA, doğrudan senatörlere cevap vereceğini söyledi.

Senatörler, FAA’nın sıklıkla Boeing’e teslim olduğunu öne süren raporları aktardı. Senatörler, “FAA’in geçmişte Boeing ile ilişkilerinde ve süreçlerinde kararlarıyla ilgili tüm bilgileri tam olarak ifşa etmesi gerektiğini kuvvetle hissediyoruz,” diye yazdılar.

Ayrıca, ABD pilot sendikaları, FAA’nın pilotların uçuş sırasında ciddi şekilde dikkatlerini dağıtabilecek hatalı bir stall uyarısını devre dışı bırakmalarına yardımcı olmak için 737 MAX için yeni kokpit prosedürlerinin gerektiğini söyledi.

Hatalı bir “kumanda titreşimi- stick shaker” uyarısıyla ilgili öneri, 45 gün süreyle halka sunulan öneriler arasındadır.

FAA’nın önerdiği 737 MAX tasarım ve işletim değişiklikleri için yorum döneminde Boeing, teklif edilen FAA direktifinin çeşitli bölümlerinde yer alan ifadelerde değişiklik yapılmasını öneren yorumlarda bulundu.

737 MAX değişiklikleri, FAA’nın muhtemelen yıl sonundan önce MAX uçağının üzerindeki yasağın kaldırılmasının yolunu açabilecektir.

Ayrıca, American Airlines pilotlarını temsil eden Allied Pilotlar Birliği, hatalı stick shaker aktivasyonunu ve bir aşırı hız uyarısını devre dışı bırakmak için bir kontrol listesi oluşturulmasını talep etti.

MAX sertifikasyon süreci sona yaklaştıkça ilgili taraflar eteklerinde kalan son taşları da ortaya dökerek uçağın en emniyetli ve geride şüphe bırakmayacak şekilde uçuşa dönmesi amaçlanmaktadır .

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.