İlker Aycı : ‘THY holding gibi yönetilmeli’….

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Habertürk yazarı Güntay Şimşek’e konuştu. Aycı, “THY grubunun 17 şirketi var ve hepsinin hesabını ben veriyorum. Hatta 5’inin başında da bizatihi bulunuyorum. Bu fiili duruma göre yönetim yapısının da değiştirilerek holding gibi yönetilmesi gerekiyor” vurgusunda bulundu.

Şimşek’ın yazısı şöyle:

Dünyanın en önemli havacılık fuarlarından birisi olan Farnborough Airshow’da Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ile Skytrax ödüllerini aldıktan sonra sıcağı sıcağına sohbet ettik. Aycı, “THY grubunun 17 şirketi var ve hepsinin hesabını ben veriyorum. Hatta 5’inin başında da bizatihi bulunuyorum. Bu fiili duruma göre yönetim yapısının da değiştirilerek holding gibi yönetilmesi gerekiyor” dedi. Dolayısıyla şirketin yönetim yapısında da değişim olacak gibi…

Makul ve mantıklı eleştirilere açık olan Aycı, sorunlara da anında müdahale ediyor. Benim şu ana kadar ağırlıkla gündeme getirdiğim 4 husus vardı. Hepsi çözüldü.

Mesela THY yönetimi, en fazla ihtiyaç duyduğu dönemlerde, kendi bünyesinde yetiştirip yıllarca hizmet aldığı kaptan pilotları, 62 yaşında erkenden emekli ediyordu. Keza hostesleri de en tecrübeli dönemlerinde 45 yaşında emekliye gönderiyordu. Aycı, önce pilotların emeklilik yaşını Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün de onay verdiği sınır olan 65’e çekti. Sonra hosteslerin emeklilik yaşını da 45’ten 50’ye yükseltti. “Yapmamızı istediğin başka bir şey var mı?”dediğinde, ben sıralamaya başlayınca, önümüzdeki günlerde THY’deki değişimlerden de haberdar oldum. “Özellikle kabin içindeki uçucu personelin ciddi tecrübe sorunu var. Hizmette standart yakalama sıkıntısı yaşanıyor”konusunu hatırlattım. Buyurun İlker Aycı’nın cevaplarına: 

‘HIZLI BÜYÜME TECRÜBEYİ DÜŞÜRDÜ’

Kabin personelimizin % 47’si bir yıl ve altı tecrübeye sahip. Hızlı büyümenin getirdiği bu sorunu gidermek için kabin personeline yönelik özel eğitim programları uygulayacağız. Böylece kabin içindeki hizmet kalitesini yükselterek belli standartlarda tutabileceğiz. Ayrıca yer hizmetleri şirketi TGS’nin de THYyolcusuna kaliteli ve belli standartlarda hizmet verebilmesi için işlevini değiştireceğiz. Yine uçak içinde en fazla rastlanan koltuk arızası sorunları için de“özel koltuk ekibi” oluşturacağız ve sorunlara anında müdahale edeceğiz. Senin de gündeme getirdiğin THY’deki 54 koltuk çeşidini, öncelikle 20’ye indirmeye çalışacağız. Böylece hem verimliliği artıracağız, hem de sorunları azaltacağız. Koltuk üreten şirketi olan THY’nin koltuk sorunu yaşaması makul mü?

‘ÖNEMLİ OLAN THY YOLCUSU, ÖDÜLLER DEĞİL’

Doğrudur, THY’nin aldığı ödüller ikram kaynaklı. Ancak ödüllerden daha önemlisi, THY yolcusunun, yaşanan onca sıkıntıya rağmen artmasıdır. Turkish Do/Co ikram şirketimizden memnunuz. İyi bir birlikteliğimiz var. Ancak ikram ölçeğinin büyümesinin getirdiği maliyet avantajlarından da THY’nin faydalanması gerekir. Bir diğer husus ise business class’ta ikramımız iyi, özel yolcu salonlarımızla ödüller de alıyoruz, ama bunların bu sınıftaki gelirlerimize, yolcu sayısına yansıması lazım. Bunun için kabin içi ürünlere daha fazla yatırım yaparak hem business class yolcuda hem de personelimizde farkındalık oluşturacağız.

‘OTELLER VE METRODAN CHECK-IN YAPILACAK’

Business class ikramda, loung’da dünyanın en iyisi oluyorsak, bu pastadan daha fazla pay almak için kendimizi daha fazla geliştirmemiz lazım. Bu sebeple İstanbul’daki 15-20 otele business check-in koyacağız. Yolcu işlemini otelinde yapacak, bagajını teslim edip şehirde dolaşacak, alışveriş yapacak ve keyifle havalimanına gelecek. Halihazırda business yolcunun % 80’i havalimanında bankoda işlem yapıyor. Sadakat programlarını da geliştireceğiz. Hızlı check-in, yerinde check-in havalimanlarında hızlı geçiş ve çıkış gibi planlarımız var. Ayrıcalıklı geçişleri ücretli yaparak kaliteli hizmet sunacağız. Taksim Harbiye’de uygulamaya koyduğumuz Miniport uygulamasıyla yolcu, uçak biniş kartını alıyor, bagajını teslim edip şehirde vakit geçiriyor. Bu ve benzer uygulamaları metrolara kadar yaygınlaştıracağız.

‘LOKAL YOLCU DÜŞTÜ TRANSİT ARTTI’

THY’nin taşıdığı transit yolcunun oranı % 60 seviyelerine geldi. Genele baktığımızda lokal yolcumuzda % 30 düşüş var, ama transit yolcuda % 22 oranında artış söz konusu. Transitteki bu artış önümüzdeki günlerde yüksek oranda lokal yolcu olarak bize yansıyacak. Dolayısıyla transitte büyümemiz önemli. Her türlü olumsuzluğa rağmen 2015’i kapatırken yakaladığımız potansiyele yıl sonunda ulaşacağımızı düşünüyorum. Ayrıca kargoya özel önem vereceğiz ve burada da iddiamızı sürdüreceğiz. Özetle önümüzdeki günlerde daha fazla kabin içi ürün, daha fazla kargo ve daha fazla business yolcu için çalışacağız…

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.