Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaAskeri Havacılıkİspanya Savunma ve İçişleri Bakanlıkları 36 adet H135 siparişi verdi

İspanya Savunma ve İçişleri Bakanlıkları 36 adet H135 siparişi verdi

Helikopterler İspanya Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Ulusal Polis ve Guardia Civil tarafından işletilecek. 

İspanya Savunma ve İçişleri Bakanlıkları 36 adet Airbus H135 helikopteri siparişi verdi. Bu anlaşma, İspanyol hükümeti tarafından sektörü desteklemek için etkinleştirilen teşvik planını çerçevesinde gerçekleşti. Savunma Bakanlığı’nın teslim alacağı 18 adet helicopter Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılacak, İçişleri Bakanlığı’nın teslim alacağı 18 adet helikopter ise Emniyet Genel Müdürlüğü ve Guardia Civil tarafından kullanılacak. Teslimatlar önümüzdeki yıl başlayacak.

Halihazırda 16 H135 helikopterinden oluşan bir filoya sahip olan İspanyol ordusunun teslim alacağı helikopterlerle İspanyol Hava Kuvvetleri ilk H135’ine ve İspanyol Donanması da ilk Airbus Helikopterini teslim almış olacak. Ordu tarafından bir süre önce alınan H135’lerde olduğu gibi, hava ve deniz kuvvetleri için yeni helikopterler, şu anda ileri pilot eğitimi için kullanılan eski helikopter modellerinin yerini alacak. Üç silahlı kuvvet arasında eğitim filolarının standardizasyonu sinerji yaratırken, yeni ve daha verimli eğitim ve destek faaliyetlerinin uygulanmasına da yol açacak.

DGAM’den Amiral Santiago González, “NH90 ile birlikte, H135, Helikopter Ana Planımız tarafından öngörüldüğü üzere, uyumlaştırma, eğitim ve bakımda sinerji arayışının bir örneği olarak İspanyol Silahlı Kuvvetleri’nin tüm kollarında bulunacak. İçişleri ve Savunma Bakanlıkları arasındaki bu işbirliği, İspanyol Hükümeti tarafından programların modernleşmesinde önemli bir aşamadır.” dedi.

İçişleri Bakanlığı şu anda Ulusal Polis, Guardia Civil ve Tráfico ile birlikte çalışan 31 adet H135 helikopterden oluşan bir filoya sahip. Yeni helikopterler, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Guardia Civil’in gözetleme ve kurtarma faaliyetleri gibi çok geniş görevlerde kullandığı BO105 helikopterlerinin yerini alacak.

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even ” Dünyadaki en büyük H135 kullanıcılarından biri ve kilit ortağımız İspanya ile tarihindeki en büyük H135 anlaşmasını imzalamaktan gurur duyuyoruz. Bu modelin yeni kullanıcıları olarak İspanyol Donanması ve İspanyol Hava Kuvvetleri’ne hoş geldiniz demek istiyorum. H135’in performansı, çok yönlülüğü ve uçuşa hazır olması İspanyol operatörler tarafından özellikle takdir görüyor.” dedi.

Airbus’ın hafif, çift motorlu H135’i, Airbus Helicopters’in kendi Helionix aviyonik paketi de dahil olmak üzere mevcut en gelişmiş teknolojilerle donatılmıştır. 64 ülkede 300 operatör tarafından işletilen yaklaşık 1.350 adet H135 helikopteri bulunmaktadır. Filo 6 milyon uçuş saatini tamamlamıştır.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

F-16’ların modernizasyonunda detaylar belli oldu!

Türkiye ve ABD, Türkiye'ye ait 79 adet F-16 savaş uçağının Blok 70 seviyesine modernizasyonu...

Bayraktar AKINCI 50 bin uçuş saatini tamamladı

Baykar'dan yapılan açıklamaya göre Bayraktar AKINCI, 50 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık...

Bayraktar TB3’ün ikinci prototipi testi geçti

Bayraktar TB3, art arda yapılan testleri bir bir geçiyor. Milli SİHA'nın ikinci prototipi bu...

Dr. Hüseyin Fazla: Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi Nedir? S-400 Sahibi Türkiye, Neden Bu Girişime Girdi? Ne Kazancı Olabilir?

Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (AGKG) (ESSI-European Sky Shield Initiative), anti-balistik füze kabiliyeti içeren, Avrupa...

Saab, İsveç’in gelecekteki savaş uçağı konsepti çalışmaları için sözleşme imzaladı

Saab, İsveç Savunma Malzemesi İdaresi (FMV) tarafından 2024'ten 2025'e kadar gelecekteki savaş sistemlerine ilişkin...

Teknopark İstanbul, ASELSAN ile birlikte Deepdefence Hızlandırma Programı’nı başlattı

Teknopark İstanbul, kuluçka merkezi Cube Incubation aracılığıyla ASELSAN ortaklığında savunma teknolojilerine odaklanan girişimler için...

Raif Bilgin: “Uçak Sistemleri WBS Kırılımı Yönüyle KAAN %100 Indigeneous/Yerli/Milli Bir Uçaktır”

Uçak WBS’sinde önemli olan Seviye-I “Uçak Sistemi’dir”. Uçak sistemi uçağın kendisidir ve uçağın tasarımını,...

İngiltere’de Ukraynalı pilotların F-16 eğitimlerinin ilk aşaması tamamlandı

Geleceğin on Ukraynalı F-16 savaş uçağı pilotu, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ndeki (RAF) eğitimlerinin ilk...