İsrail’in yeni geliştirdiği süpersonik Rampage füzelerine mercek tutan Alman haber sitesi Telepolis, bu füzelerin S-300 hava savunma sistemlerine karşı koyabilecek güçte olduğunu öne sürdü.

İsrail tarafından geliştirilen ‘havadan karaya’ tipi Rampage süpersonik füzesini analiz eden Telepolis yazarı Florian Rötzer, geçen haftasonu Hama kentinin kuzeyindeki Masyaf bölgesine düzenlenen saldırıda İsrail’in Rampage füzelerini kullandığını kaydetti.

‘S-300’LERİ KANDIRABİLİYOR’

İsrail’de bu füzelerin Rusya’nın Suriye’ye S-300 kompleksleri konuşlandırmasının bir sonucu olarak görüldüğünü anlatan Rötzer, Rampage’ların S-300’leri ‘kandırma’ özelliğine sahip olduğunu ifade etti.

‘RUSYA’NIN SURİYE’DEKİ S-400 SİSTEMLERİNİN ETKİLİLİĞİNİ SERGİLEMESİ GEREKİYOR’

Füzelerin özellikle hava savunma sistemleriyle iyi korunan hedeflere saldırı düzenlenmesi ve yeraltı sığınaklarının imha edilmesi için geliştirildiğini, sırayla infilak eden iki savaş başlığına sahip olduğunu belirten Alman yazar, “Şimdi Rusya’nın Suriye’deki Rus üslerini korumak için bu ülkeye konuşlandırdığı S-400 sistemlerinin etkililiğini sergilemesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Globe Post yazarı Babak Taghvaee, İsrail’in Masyaf bölgesine düzenlediği saldırıda Rampage füzesini ilk kez kullandığını yazmıştı.

IAI (İsrail Havacılık Endüstrisi) ve IMS (İsrail Askeri Endüstrisi) tarafından geliştirilen Rampage füzesi, 4.7 metre uzunlukta ve 570 kg ağırlıkta. GPS sistemi sayesinde tüm hava koşullarında ve günün her saatinde ateşlenebilen füze 150 km menzile sahip. Füze, 4. ve 5. nesil savaş uçaklarından ateşlenebiliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.