İsveç, İngiltere’nin yeni nesil savaş uçağı projesi TEMPEST’in ilk ortağı olmaya hazırlanıyor. Konuya dair anlaşmanın 19 Temmuz’da başlayacak olan Royal International Air Tattoo’da (RIAT) duyurulması ve sanayii işbirliği anlaşmalarının imzalanması bekleniyor.

2018’de Farnborough Air Show sırasında tanıtılan TEMPEST projesi özellikle F-35 ile Dünya gündeminde yer edinen ağ tabanlı savaş kavramını yeni bir noktaya taşımayı hedefleyen özellikleri ile öne çıkıyor.

İngiliz havacılık ve savunma sanayii şirketleri BAE Systems, Rolls-Royce, MBDA ve İtalyan Leonardo’nun İngiltere yapılanmasının işbirliğinde olduğu projenin ilk aşaması için İngiliz hükumeti 2 milyar Sterlin (14,2 Milyar TL) bütçe onayı vermiş durumda. Ancak İngiliz hükumeti projenin ilerleyen aşamaları ile birlikte tüm projenin finansmanın tek elden mümkün olmadığı uluslararası katılım ile risk payının bölünmesinin gerekliliğine vurgu yapıyor.

Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) envanterinde bulunan Eurofighter Typhoon uçaklarını 2040’larda TEMPEST ile değiştirmeyi hedefliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.