Katar ile İtalyan Aeronautica Militare şirketi arasında Katar Hava Kuvvetleri için savaş pilotu yetiştirilmesine yönelik eğitim anlaşması imzalandı.

Anlaşma iki Ülkenin savunma bakanları tarafından imzalandı.

Eğitim, Aeronautica Militare ve Leonardo’nun ortak girişimi olan Uluslararası Uçuş Eğitim Okulunda (IFTS) gerçekleştirilecek. İtalya’nın güneyindeki Galatina askeri üssünde, Hava Kuvvetleri’nden eğitmenler ve İtalyan üreticiler Aermacchi ve Leonardo tarafından geliştirilen T-346 eğitim uçaklarıyla yapılacak.

Katar Savunma Bakanlığı’nın yatırım fonu Barzan Holdings ile Leonardo arasında ikinci bir anlaşma imzalandı. Anlaşmanın içeriği açıklanmadı, ancak T-346  uçaklarının alınacağına vurgu yapılıyor.

Son birkaç yılda Katar, savaş jeti üreticileri  çok iyi pazar oldu. 24 Dassault Rafale savaş uçağı, 24 Eurofighter Typhoons ve 36 Boeing F-15QA sipariş eden Katar’ın 2,8 milyonluk bir ülkenin savaş filosunu nasıl uçuracağı merak konusu. Diğer Körfez ülkeleri geçmişte yabancı pilotlara filolarında yer vermişti.

Katar Hükümeti, kısa süre önce Boeing ile 2021’den itibaren Amerika Birleşik Devletleri’ndeki F-15QA pilotlarının eğitimi ile ilgili 68 milyon dolarlık bir sözleşme  daha imzalamıştı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.