Reuters’den Tracy Rucinski’nin haberine göre Boeing 737 MAX’ın iki kazasında yaşamını yitiren kurbanların aileleri, Senato raporunun yeniden onay süreciyle ilgili endişeleri dile getirmesinin ardından ABD düzenleyicilerinin uçakların uçuş onayını iptal etmesini istediler.

Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing’in 2018’in sonlarında Endonezya’da ve 2019’un başlarında Etiyopya’da meydana gelen iki ölümlü kazayla ilgili sorunları ele almak için Mart 2019’da uyguladığı uçuş yasağını, iyileştirme ve tasarım değişikliklerinden sonra 18 Kasım’da kaldırdı.

Ancak Cuma günü yayınlanan uzun bir Senato Ticaret Komitesi raporu, Boeing yetkililerinin yeniden sertifikalandırma çalışmaları sırasında FAA test pilotlarına “uygunsuz bir şekilde destek verdiğini” ortaya çıkardı.

Etiyopyalı kaza kurbanlarının aileleri Aralık ayında, Komite’nin MAX’ın yeniden sertifikalandırma sürecinin lekelenip lekelenmediğini belirlemek için araştırılması gereken yanlış ve potansiyel olarak yasadışı davranışlar bulduğunu söyledi. Reuters tarafından FAA ve Ulaştırma Bakanlığı’na gönderilen 22 mektupta gözden geçirildi.

FAA’na konuya ilişkin yorumu sorulduğunda, 737 MAX’ın “kapsamlı ve planlı bir incelemesini” gerçekleştirmek için diğer uluslararası düzenleyicilerle yakın çalışıldığını söyledi.

Bir sözcü, “Lion Air Flight 610 ve Ethiopian Airlines Flight 302’yi içeren trajik kazalarda rol oynayan emniyet sorunlarının, gerekli tasarım değişiklikleriyle çözümlendiğinden, sonrasında FAA ve ortakları tarafından bağımsız olarak onaylandığından eminiz.” dedi.

Boeing yorum yapmaktan kaçındı. Senato raporu 18 Aralık’ta yayınlandığında Boeing, “komitenin bulgularının ciddiye aldığını ve raporun tam olarak gözden geçirilmeye devam edileceğini,” söyledi.

Aileler, “737 MAX’ın ABD’de ilk ticari uçuşunun günler içinde gerçekleşeceğini, dolayısıyla uçağın yeni ihbarlar dikkate alınarak derhal uçuşunun durdurulması çağrısında bulunuyoruz” diye yazdı. Bilindiği gibi İki kazada toplam 346 kişi hayatını kaybetmişti.

American Airlines, Mart 2019’da Max’ın küresel olarak uçuşlarının durdurulmasından bu yana, ABD’de yolcularla ilk ticari uçuşu 29 Aralık’ta gerçekleştirecek.

ABD’de B737 Max’ın yapacağı yolculu ilk ticari uçuşu beklenirken, bilhassa iki kazada hayatını kaybeden kurbanların aileleri ve diğer bazı kuruluşlar kararın yine aceleye getirildiğini diğer otoritelerin öneri ve çekincelerinin tamamının yerine getirilmesini talep ediyorlar. Bununla birlikte, Canada Transport ve EASA, FAA’nın sertifikasyonunu ve yayınladığı Bültenleri kabul ettiklerini ve zaman içerisinde önerdikleri diğer iyileştirmelerin yerine getirilmesini belirtmişlerdi. Gelişmeleri takip ediyor olacağız.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.