Kırgızistan, Türkiye’ye Oş-İstanbul doğrudan uçuş başlatmayı önerdi.

Kırgızistan Ulaştırma ve Yol Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamada, Kırgızistan’ın Bişkek’te düzenlenen Türk Konseyi Ulaştırma Bakanları 4. Toplantısı sırasında Türkiye’ye Oş-İstanbul doğrudan uçuşlar başlatma teklifinde bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, söz konusu meselenin Türk tarafı ile görüşüldüğü ve tarafların bu konuda anlaştıkları açıklandı.

Ayrıca, görüşmede Bakan Canat Beyşenov’un Bişkek-İstanbul düzenli uçuşların her yıl arttığına işaret ederek, uçuşları arttırmaya büyük ihtiyaç duyulduğunu dile getirdiği ifade edildi.

Açıklamada, Bakan Beyşenov’un, “Türkiye’den güney başkentimiz Oş kentiyle İstanbul arasında (Fergana Vadisi’nin yoğun nüfuslu bir bölgesi) uçuşlara devam etmelerini rica ediyorum. Ayrıca, günümüzde Oş’ta “Oş, 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinliği düzenleniyor.” ifadesine yer verildi.

Kırgızistan’ın tek taraflı olarak ülkeden transit uçuş özgürlüğü anlamına gelen beşinci hava özgürlük rejiminin başlatıldığını duyurduğunu sözlerine ekleyen Canat Beyşenov, bu bağlamda, Bakanlığın bu yöndeki yabancı havayollarına mümkün olan her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu belirttiği kaydedildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.