Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuMAX’dan alınan derslere bağlı olarak FAA eğitim değerlendirmelerinde değişiklik düşünebilir

MAX’dan alınan derslere bağlı olarak FAA eğitim değerlendirmelerinde değişiklik düşünebilir

Aviation Week’den Sean Broderick’in 30 Ağustos 2019 günü yayınlanan haberine göre, FAA Boeing 737 MAX’daki değişikliklerin doğrulatılması için operasyonel değerlendirme yapan hava yolları ile uyumlu bir çalışma yapmak için değişik geçmişe sahip çok sayıda pilotla çalışmayı planlıyor.

FAA bunu gerçekleştirmek için önümüzdeki haftalarda MAX simülatör seanslarına MAX kullanıcısı hava yollarından 15 çift ekip davet etmeyi planlıyor. Yapılan davette gelecek olan pilotların değişik tecrübelere sahip olmasına uçuş saatine bağlı olmaksızın MAX deneyimi olmasının yeterli olacağı belirtildi.

FAA bundan böyle eğitim gerekliliklerinde de değişiklik yapılabileceğini değerlendirmekte. Bunun yanında üretici tarafından sunulan eğitim programları kullanıcılar tarafından değiştirilebilmekte.

Bundan böyle değerlendirme uçuşlarında kullanılmak üzere çeşitli deneyimlerde daha fazla pilot istihdam edileceği vurgulandı.

FAA’nın, MAX pilotlarının tekrar uçabilmeleri için simülatör eğitimi almalarını zorunlu kılmayacağı; ancak muhtemelen tekrarlanan simülatörü eğitimlerinde bu farklılıkların eğitiminin alınması gerekeceği düşünülüyor.

Her şeye rağmen MCAS arızası halinde pilotların arızayı teşhis ve düzeltici işlemlerin yerine getirebileceklerinden emin olmak için işletmeler simülatör eğitiminin zorunlu olmasını talep edebilirler.

Boeing, 4. Çeyrekte sürecin tamamlanarak MAX uçaklarının uçuşunun açılabilmesi için son değişiklik paketinin Eylül ayı içinde FAA’na teslim edilmesinin planlandığını açıkladı.

Bu bilgiler ışığında sürecin sonuna yaklaşıldığı görülmekte ve FAA önceki hatalı onay nedeniyle bu sefer daha dikkatli ve geniş katılımlı bir süreç planlamaktadır. Bu değişikliklerle sertifikasyon yenilendikten sonra problemlerin tekrarlanması halinde MAX uçaklarına tekrar güven oluşturulmasının zor olacağı değerlendirilmektedir.

Emniyetli uçuşlar dileriz.

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E )

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

İran’da Yaşanan Helikopter Kazasında Kurtulan Olmadığı Açıklandı

Yetkililer ve devlet medyası Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uzun süredir Dini Lider Ayetullah Ali...

İran Cumhurbaşkanını Taşıyan Helikopter’den Haber Alınamıyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi Aras Nehri üzerinde İran ve Azerbaycan tarafından ortaklaşa inşa edilen...

Havacılık Olayları ve Medya!

8 ve 9 Mayıs günleri önce İstanbul Havalimanında sonrasında Alanya Gazipaşa havalimanlarında iniş yapan...

26 Nisan Dünya Pilotlar Gününü Kutlarken

Ülkemizde 1 numaralı pilot lisansına sahip olan Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşu yaptığı...

THY B777 Uçağı, 20 Nisan 2024 Günü Tokyo Haneda Havalimanında Yanlış Piste Yaklaştığı İçin Kule tarafından Pas Geçirildi

 22 Nisan 2024 günü İstanbul Havalimanından Tokyo Haneda Havalimanına TK198 uçuşunu gerçekleştiren TC-JJT tescilli...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...