Aviation Week’den Sean Broderick’in 30 Ağustos 2019 günü yayınlanan haberine göre, FAA Boeing 737 MAX’daki değişikliklerin doğrulatılması için operasyonel değerlendirme yapan hava yolları ile uyumlu bir çalışma yapmak için değişik geçmişe sahip çok sayıda pilotla çalışmayı planlıyor.

FAA bunu gerçekleştirmek için önümüzdeki haftalarda MAX simülatör seanslarına MAX kullanıcısı hava yollarından 15 çift ekip davet etmeyi planlıyor. Yapılan davette gelecek olan pilotların değişik tecrübelere sahip olmasına uçuş saatine bağlı olmaksızın MAX deneyimi olmasının yeterli olacağı belirtildi.

FAA bundan böyle eğitim gerekliliklerinde de değişiklik yapılabileceğini değerlendirmekte. Bunun yanında üretici tarafından sunulan eğitim programları kullanıcılar tarafından değiştirilebilmekte.

Bundan böyle değerlendirme uçuşlarında kullanılmak üzere çeşitli deneyimlerde daha fazla pilot istihdam edileceği vurgulandı.

FAA’nın, MAX pilotlarının tekrar uçabilmeleri için simülatör eğitimi almalarını zorunlu kılmayacağı; ancak muhtemelen tekrarlanan simülatörü eğitimlerinde bu farklılıkların eğitiminin alınması gerekeceği düşünülüyor.

Her şeye rağmen MCAS arızası halinde pilotların arızayı teşhis ve düzeltici işlemlerin yerine getirebileceklerinden emin olmak için işletmeler simülatör eğitiminin zorunlu olmasını talep edebilirler.

Boeing, 4. Çeyrekte sürecin tamamlanarak MAX uçaklarının uçuşunun açılabilmesi için son değişiklik paketinin Eylül ayı içinde FAA’na teslim edilmesinin planlandığını açıkladı.

Bu bilgiler ışığında sürecin sonuna yaklaşıldığı görülmekte ve FAA önceki hatalı onay nedeniyle bu sefer daha dikkatli ve geniş katılımlı bir süreç planlamaktadır. Bu değişikliklerle sertifikasyon yenilendikten sonra problemlerin tekrarlanması halinde MAX uçaklarına tekrar güven oluşturulmasının zor olacağı değerlendirilmektedir.

Emniyetli uçuşlar dileriz.

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E )

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.