Bir pilot, Mart 2020’de bir uçağı Kaliforniya çölüne park ederken, “Eğer uçağı almak için buradaysan tünelin ucunda ışık görünmüş olmalı” diye yazdı.

Geçen hafta ABD merkezli Delta Havayolları’nın bir pilotu, servis dışı bir uçağı yeniden hizmete sokarken aşı öncesi geçmişi hatırlatan bir şeyle karşılaştı.

Sicil kaydı “Delta Ship 3009” olan uçak, Kovid-19 pandemisinin havayolu şirketlerini binlerce uçuşu iptal etmek zorunda bıraktığı Mart 2020’den bu yana Kaliforniya eyaletinin Victorville bölgesindeki çölde bekliyordu.

Bir yıldan uzun süre sonra, ikinci pilot Nick Perez uçağı o dönemden beri yapacağı ilk uçuşa hazır hale getirdi. Pilot katlanır bir masayı açtığında bir not düştü.

El yazısıyla yazılmış not “Selam pilotlar,” diye başlıyordu.

“Tarih 23 Mart ve MSP’ye (Minneapolis–Saint Paul Uluslararası Havalimanı) yeni vardık. Filomuzun bu kadar büyük kısmını burada, çölde görmek tüyler ürpertici.Eğer uçağı almak için buradaysan tünelin ucunda ışık görünmüş olmalı.Her şeyin bu kadar hızlı değişmesi hayret verici. Uçağı bekleme alanından çıkarırken emniyetli bir uçuş dileriz!”

Notta uçağı uçuran son pilot olan ikinci pilot Chris Dennis’in imzası yer alıyordu.

Perez bu notu okurken pandeminin o kasvetli ilk zamanlarına döndü ve Dennis’in uçağı park ederken neler hissetmiş olabileceğini hayal etti.

Perez, Delta News Hub’a açıklamasında “İşinden ayrılıyor olduğunu düşünüyor olmalıydı” dedi. “O zamanlar martta, ben işimi kaybedeceğimden yüzde 100 emindim… Boş uçakları indirmekte ustalaşıyorduk.”

Perez’in tahmini gerçeklerden çok uzak değildi. Dennis uçağı indirirken hissettiği huzursuzluk verici duyguları bu ay yeniden hatırladı.

Çöle art arda park edilmiş sayısız Delta uçağını hatırlayan ikinci pilot, “Son yaklaşma inişine kadar durum beni sarsmamıştı” dedi. “Sıraya girdiğimizde, bir görsel illüzyon gibi duruyordu. Sıra alabildiğine uzanıyordu.”

Dennis uçağı bekleme alanına 14 günlük kapanma için bıraktığını düşünüyordu. Uçak 435 gün boyunca orada kaldı.

Artık ABD’li yetişkinlerin yarısından fazlasının tamamen aşılanmasıyla beraber uçaklar yeniden gökyüzündeki yerlerini alıyor. ABD’nin Anma Günü (Her yıl mayıs ayının son pazartesi günü savaşlarda ölenler için düzenlenen gün -çn.) öncesindeki hafta sonunda ABD’nin havalimanlarından rekor sayıda yolcu geçti.

Perez, Delta Ship 3009’u çölün dışına uçurduktan sonra iyimser hissettiğini ifade etti.

Pilot, “Artık doğru yönde ilerliyoruz” dedi. “Yeniden 2017’de hissettiğim gibi hissediyorum, uçuşa hazır.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.