8 Mart 2014’de kaybolan Malezya Hava Yolları uçağı için aileler temaslarda bulunmak üzere Avustralya’ya gidiyor.

Kuala Lumpur – Pekin seferini yaparken radardan kaybolan uçağı arama çalışmalarının sonuna yaklaşılırken aileler harekete geçti. Aileler çalışmaların devamı için Avustralya Hükumeti ve kurumlarıyla temasa geçmek üzere ülkeye gidiyor.

Uçaktaki bir yolcunun annesi, sadece ne olduğunu bilmek istiyoruz, bunca çabanın sonunda elde edilen bir şey olsun istiyoruz dedi.

MAIN-Has-MH370-debris-washed-up-in-the-Maldives

2016 yılı sonunda tamamlanması beklenen arama alanında bir kanıt bulunamazken Doğu Afrika sahillerine vuran parçalar heyecan yaratmıştı.

239 yolcusuyla kaybolan uçaktan sonra onlarca teori üretilse de her hangi bir teorinin gerçekliğine yönelik bir ize rastlanılamadı. Aileler arama çalışmalarının sürdürülmesini ve kayıp B777’ye ait olduğu iddia edilen parçalardan yola çıkılarak arama planının yeniden düzenlenmesini istiyor.

Avustralyalı yetkililer ise olaya temkinli yaklaşıyor. İki yılı aşkın sürede yaklaşık 200 milyon dolar tutarında harcama yapılırken net bir kanıt elde edilebilmiş değil. Yaklaşık 120 bin kilometre kare alanın aranacağını belirten yetkililer bundan sonraki sürecin daha farklı yürütüleceğini açıkladı.

Yetkililere göre arama faaliyetlerinde kullanılan sistemler değiştirilerek daha verimli sistemler kullanılarak arama çalışmalarına devam edecek. Ancak daha küçük sistemler ve ekipler çalışacağı için günlük taranacak alan azalacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.