Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ‘sığınmacı anlaşması’ krizi devam ediyor. Yaklaşık 90 bin kişilik nüfusuyla 2015’in başından beri yüz binlerce sığınmacının geçiş noktası olan Midilli ise yeni bir krizle başa çıkmaya çalışıyor: Adaya gelen turist sayısında büyük düşüş var.

Çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu sığınmacılar Midilli’ye gelmeye başladığında, ortada ne sivil toplum örgütleri ne de gönüllüler vardı; savaştan kaçmak ve kendilerine yeni bir hayat kurmak için plastik botlarla Türkiye’den yola çıkan binlerce kişiye elini ilk uzatan ada halkı oldu. Geçimini turizm ve balıkçılıkla sağlayan ada sakinleri, bir anda kendilerini tekneleriyle denizde kurtarma çalışmalarına katılırken, karaya varmayı başaran sığınmacılara su, yemek ve kuru kıyafetler dağıtırken buldu.

“Geçen yıl tam bir kaostu, haftada binlerce insan geliyordu. Adanın kuzeyine varmalarının ardından Mytilene’ye kadar olan yolu yürüyorlardı. Kadınlar, çocuklar, bebekler ve yaşlılar… Buna hazırlıklı değildik, arabalarla gidip alabileceğimiz kadar insanı aldık ve limana taşıdık” diyen Anastasia’ya göre, adalıların verdikleri bu iyi niyetli tepkinin karşılığı çok da olumlu olmadı.

Doluluk Oranları Yüzde 70-80 Oranında Düştü

Anastasia’nın ailesine ait oteli işlettiği Skala Kallonis, adanın güneyindeki konumu sayesinde yaşanan krizden görece daha az etkilenirken, geçen yıl sığınmacı botlarının hedefi olan kuzeyde ise doluluk oranları yüzde 70 ila 80 oranında düştü. Mytilene Havalimanı’nın ağustos başında açıkladığı verilere göre de, temmuz ayında adaya hava yoluyla gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 67.89 azaldı.

Adanın kuzeyindeki Molyvos, yaşananlardan en çok etkilenen yerlerden bir tanesi. Kasabanın girişinde motorsiklet kiralayan Yorgo’nun aynı işi yapan komşusu, dükkanını kapatarak çalışmak için Almanya’ya gitmiş: “O dayanamadı. Benim de normalde 55 motorum var ama sadece 15 tanesi dışarıda, diğerlerini garajda bıraktım. Hepsini çıkarsam kime kiralayacağım ki? Bir de onların sigorta masrafları için para harcamak istemedim.”

(Gonca Tokyol/ T24)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.