Dünyanın dört bir yanından iş ve yatırım hikayelerinin ele alındığı Business Line programında bu ay iki ölümcül uçak kazasının ardından Boeing’de son durum, siber güvenlik, dijitalleşme ve veri gizliliği konuları yer alıyor.

Eleştirilerin hedefindeki Boeing’den yeni açıklama

İki ölümcül kazanın ardından Boeing 737 MAX tipi hava taşıtlarına sefer yasağı getirilmesi hava yolu taşımacılığına darbe vurdu. Ekim 2018’de Endonezya’da ve Mart 2019’da Etiyopya’da ‘Boeing 737 MAX’ tipi yolcu uçaklarının düşmesi sonucu yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Kazaların ardından Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın aralarında bulunduğu birçok ülke bu tip uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı.

Kazaların ardından 100 milyon dolar tazminat ödeneceğini açıklayan Amerikan uçak üreticisi geçtiğimiz günlerde bu paranın yarısının ailelere dağıtılırken diğer yarısının da hükumet ve toplum projelerine tahsis edileceğini söyledi. Tazminat haberinin ardından şirket hisselerinde yüzde ikilik bir artış görüldü.

Her ne kadar yıl sonunda 737 MAX’in hizmet vermeye geri döneceği söylense de dünya çapında detaylı incelemelere tabi tutulan modelin yeniden uçuşa geçmesinin beklenenden daha fazla zaman alacağı öngörülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.