Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın önce Amerikan malı ürünlerin kullanılması politikası ülkenin havacılık devi şirketi Boeing’i vurabilir. Şirketinin tedarik zincirinde Dünya’nın dört bir yanında üreticiler bulunuyor.

Donald Trump’ın “Önce Amerikan” politikasından en çok etkilenecek hava araçlarının başında Boeing’in rüya uçağı B787 Dreamliner serisi geliyor.

Uluslararası ekonomi ve tedarik zinciri sisteminin bir örneği durumundaki uçak için çanlar çalıyor olabilir. Boeing’in tedarik zincirinin Trump’ın politikasından nasıl etkileneceği merak konusu.

Birleşmiş Milletler ürünü görünümündeki uçağın tedarikçileri şöyle;

 • Kanat ve bataryalar Japonya’da üretiliyor
 • Kanat parçaları Güney Kore’de üretiliyor
 • Zemin elemanları Hindistan’da üretiliyor
 • Uçak ön gövdesi ABD ve Japonya’da üretiliyor
 • Orta gövde ve yatay dengeleyiciler İtalya’da üretiliyor
 • İniş takımı ve kapılar Fransa’da üretiliyor
 • Kargo kapağı İsveç’de üretiliyor
 • Kanat ve gövde bağlantı elemanları Kanada’da üretiliyor
 • Flap sistemleri ABD ve Avustralya’da üretiliyor
 • Geri itiş sistemi Meksika’da üretiliyor
 • Motorlar hava yolu isteklerine göre Amerikan GE ya da İngiliz RR olabiliyor

Dünya genelinde 60’dan fazla hava yoluna hizmete eden bu beynelmilel uçağın parçaları Dünya genelinde üretildikten sonra son montaj için ABD’nde bulunan Boeing tesislerine naklediliyor.

Business Insider’da yer alan yazıya göre Trump yönetiminin dış politikasının uluslararası tedarik zincirine sahip çok uluslu şirketler üzerinde ciddi etkilere sahip olması bekleniyor. Boeing gibi şirketlerin uluslararası iş ilişkileri ve ortaklarının yıllar içerisinde milyar dolarlar tutarındaki yatırımları yeni politikadan ciddi şekilde etkilenmesi bekleniyor. Yaşanacak olumsuzlukların Boeing’in en büyük rakibi Airbus açısından ise olumlu etkilerinin olması bekleniyor.

Etkiler Meksika ile Ortaya Çıkmaya Başladı

Donald Trump’ın yeni Amerikan dış politikasının Boeing üzerindeki ilk etkileri Kuzey Amerika Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) yürürlülükten kaldırılması ile başladı bile. B787 Dreamliner uçağının geri itiş sisteminin tek kaynağı olan Meksika ile uygulanan gümrük vergi sistemi sebebiyle bu ürün artık %20 daha pahalı.

Meksika’nın bayrak taşıyıcı şirketi AeroMexico’nun tüm uçak filosu Boeing üretimi uçaklardan oluşuyor. Bunun yanında ülkenin önde gelen diğer şirketlerinin tercihi olan Airbus’ın yakın zamanda AeroMexico’nunda tercihi olması bekleniyor.

Şimdilik sadece NAFTA’nın yürürlükten kalkması sebebiyle Meksika ve Kanada’dan gerçekleştirilen tedariklerde %20 daha fazla maliyet sorununun ilerleyen dönemlerde Boeing’in en büyük sorunu olması beklenirken rakip şirketlerin ise ciddi avantajlar elde etmesi bekleniyor.

Çin ve Orta Doğu Pazarı Tehlikede

Boeing’in gelecek projeksiyonlarında ilk sırada yer alan Çin’in önümüzdeki 20 yıl içerisinde 1 Trilyon Dolar tutarında yolcu uçağı satın alması bekleniyor. Bu büyük pastanın önemli bir kısmının ise B787 gibi geniş gövdeli uçaklardan oluşması bekleniyor.

Trump’ın yeni dönem politikasında en çok kutuplaşma yaşaması beklenen ülkeler arasında başı çeken Çin’in ticaret konusunda farklı alternatiflere yönelmesinin söz konusu olduğu tahmin ediliyor. Çin’in en büyük müşterisi her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri olsa da aynı şekilde ABD içinde Çin çok büyük bir pazar. Özellikle büyüme eğilimi içindeki Çin havacılığından pay almaya çalışan Boeing’in bu konudaki girişimlerinin Trump’ın politikaları sebebiyle sekteye uğraması ve hedeflenen pazara ulaşılamaması söz konusu.

Çin’in yanı sıra İran ve Irak gibi hava yolu filosunu baştan kuracak olan iki orta doğu ülkesinin de Trump politikaları sebebiyle milyarlarca dolarlık anlaşmaları başta Airbus olmak üzere diğer üreticilerle yapacağı tahmin ediliyor. Airbus ve İran Hava Yolları arasındaki uçak alım anlaşması hızlı bir şekilde tamamlanıp teslimatların başlamasına rağmen 80 uçaklık sipariş için Boeing ile henüz anlaşmaya varılamadı.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.