Ordu Valiliği, yerel basında yer alan Ordu Giresun Havalimanı’nın teknik yetersizlikleri nedeniyle meteorolojik koşulların uçuş iptallerine neden olduğuna dair haberlere dair bir açıklama yayınladı.

ORDU VALİLİĞİN TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Yerel gazetelerimizden, Ordu Yeni Dönem Gazetesi’nin 11 Şubat 2019 tarihli nüshasının manşetinden, “Yok mu Bir Çözümü ?” başlığı altında yayınlanan ve diğer yerel gazetelerimizde de olumsuz hava koşullarına bağlı olarak Ordu-Giresun Havalimanında yaşanan sefer iptalleriyle ilgili çeşitli haberler yer almıştır.

Ordu Yeni Dönem Gazetesi’nin yapmış olduğu haberde; Ordu-Giresun Havalimanında RNAV sisteminin kullanılmadığı, havalimanının aydınlatma sistemlerinin yetersiz olduğu, bu nedenle yılda %4 ile %5 oranında sefer iptallerinin yaşandığı, bu durumun da yılda 300 seferi ve 50 bin yolcuyu etkilediği, bilgilerine yer verilmiştir.

Ordu-Giresun Havalimanı 22.05.2015 tarihinde uçak seferlerine başlamış olup, havalimanının açılışından 2019 yılı Ocak ayına kadar toplam 25.567 uçak seferi gerçekleştirilmiştir. 2015 yılında 13, 2016 yılında 73, 2017 yılında 72, 2018 yılında 130 ve 2019 yılı içinde de 15 olmak üzere 3,5 yılda toplam 305 uçak seferi meteorolojik sebeplerden dolayı iptal edilmiştir. Bu iptallerin tamamı sis nedeniyle olmayıp, aynı zamanda geliş meydanından veya operasyonel neden gibi başka sebeplerden kaynaklanmıştır. Söz konusu istatistiklerden de görüleceği üzere havalimanında meteorolojik sebeplerden meydana gelen uçak iptalleri, toplam uçak seferlerine göre oran olarak daha düşük seviyededir. Uçak sefer iptallerinin olması durumunda, yolcu mağduriyetlerinin olmaması için Devlet Hava Meydanları İşletmesi Ordu-Giresun Havalimanı Müdürlüğü koordinesinde ilgili havayolu kuruluşları gerekli tüm tedbirleri alarak, yolcularımıza gerekli kolaylıkları sağlamakta ve yolcularımızın mağdur olması engellenmektedir.

Ordu-Giresun Havalimanında bulut tavanının düşük, görüşün kısıtlı olduğu, sisli, yağmurlu ve karlı havalarda güvenli yaklaşma ve iniş imkânı sağlayan ILS (Aletli İniş Sistemi) tesis edilmiş ve hizmete verilmiştir.

NDB ve VOR cihazlarına göre daha hassas yaklaşma ve alçalma imkânı sağlayan ILS sisteminin hizmete verilmesiyle, havalimanında uçuş iptalleri, rötar ve divert (başka limana yönlendirmeler) minimum düzeye indirilmesi sağlanmıştır. Havalimanına çevresel faktörlerden daha az etkilenen DVOR cihazı kurulmuş olup, devreye alınmıştır.

Ayrıca, havalimanına Ordu yönünden inişlerin daha emniyetli, zaman ve tasarruf sağlanması için 10 only Localizer cihazı kurulmuş ve hizmete alınmıştır. Gazete haberinde belirtilen RNAV sistemi ise, 31.01.2019 tarihi itibariyle havalimanında faaliyete başlamıştır.

Uçuş emniyetinin temini ve doğal mânialardan dolayı görüş limitleri düşürülememektedir. Havalimanı aydınlatma sistemi kategorisinin CAT 1 sisteminden CAT 2 sistemine geçmesi durumunda bile doğal mânialardan dolayı görüş limitlerinin değişmeyeceğinin bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca, uçakların alçalabileceği dikey limitler, havayolu kuruluşlarına göre değişiklik arz etmektedir.

Havalimanında bulut tavanının düşük, görüşün kısıtlı olduğu, sisli, yağmurlu, karlı havalar ve çevresel faktörlerden etkilenerek bazı uçak seferleri iptal olmakta, bazı uçak seferlerinde ise rötar ve divert yaşanmaktadır.

Ordu-Giresun Havalimanında, sefer iptallerini, rötar ve divert durumlarını minimum seviyeye indirgemek için Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve diğer havayolu kuruluşları ile yapılan ortak çalışma ve araştırmalar devam etmektedir.

Basın-yayın kuruluşlarımız vasıtasıyla kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.