Pegasus Hava Yolları CEO’su Mehmet Nane, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında açıklamalarda bulundu.

Pegasus çalışanlarına bir mesaj gönderen Nane, kadın çalışan sayısını artırmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Nane’nin mesajı:

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

Öncelikle hepinize iyi günler dilerim. Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Bu vesileyle, aslında sadece bir gün değil her gün önemli olan bu konuda duruş ve yaklaşımızı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kadınlar ve kız çocukları dünya nüfusunun %50ʼsini oluşturuyor. Bu, dünya potansiyelinin de yarısını oluşturdukları anlamına geliyor. Ancak toplumsal cinsiyet eşitsizliği günümüzde maalesef çok yaygın olduğu için toplumsal ilerlemeyi de engelliyor. Nerede yaşıyor olursak olalım, toplumsal cinsiyet eşitliği kesinlikle temel bir insan hakkıdır. Kadınların eğitim ve çalışma hayatı başta olmak üzere hayatın her alanına eşit katılımı ve karar alma mercilerinde daha çok sayıda kadın olması, daha kalkınmış bir ülke ve toplum için zorunludur.

Bildiğiniz gibi, şirketimizde pilotluktan üst düzey yöneticiliğe kadar her alanda kadın çalışanlarımızın imzaları bulunuyor ve biz bununla gurur duyuyoruz. Ayrıca IATA’nın gönüllü girişimi “25by2025”i dünyada ilk imzalayan hava yolu şirketlerinden biri olarak, her alanda kadın sayısını artırma hedefindeyiz.

Kadınların iş hayatındaki rolüne ve eşitlik ilkesine verdiğimiz önemi vurgulamak adına Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles – WEPs) platformuna katılan dünyadaki ilk havayolu şirketi olmamız, SHGM’nin Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Komisyonu’nun bir üyesi olarak çalışmalar yürütmemiz, Yanındayız Derneği, wTech Teknolojide Kadın Derneği, PWN İstanbul, Women in Sales platformu gibi oluşumlara destek vermemiz ve hatta bir şirket geleneği olarak filoya yeni katılan uçaklarımıza çalışanlarımızın kız çocuklarının isimlerini vermemiz, şirketimizin cinsiyet dengesi konusunda gösterdiği hassasiyet ve önemin bir göstergesidir.

Elbette hem şirketler hem de bireyler olarak, toplumsal cinsiyet dengesinin sağlanması için her ne yapıyorsak daha çoğunu yapmaya çalışmalı, ülkemizde ve dünyada bu denge sağlanana kadar da mücadelemize devam etmeliyiz.

Bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isterim ki; toplumsal cinsiyet eşitliğine inanan bir şirket olarak, kadınlara yönelik her türlü şiddeti kınıyoruz. Sevgi ve saygının korunduğu, şiddetten arınmış bir dünya için hepimiz sorumlu davranmalıyız.

Sevgilerimle,

Facebook Yoru

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.