24 Ocak Pazartesi günü İstanbul’da yaşanan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle İstanbul Havalimanında yüzlerce yolcu mahsur kalmıştı. Yoğun yağış altında iniş yapan uçaklardaki yolcular saatlerce uçakta mahsur kalmışlardı.

Bu uçaklardan biri olan Aeroflot’un alt markası düşük maliyetli  Popeda Havayollarının yolcuları da 7 saat boyunca uçaktan tahliye edilemeyince, şirketin resmi facebook hesabından İGA Yönetimine yönelik şu çağrıda bulunuldu.

Sayın İstanbul Havalimanı yönetimi!
Lütfen Ruslarla dalga geçmeyi bırakın ve DP6104 uçuşu müşterilerine derhal kolaylık sağlayın!
Statünüzdeki havalimanı  “Avrupa’nın en büyük havalimanı”
7 saatten fazla bir sürede müşterilere iniş yapamamanız gerçekten utanç verici!
Ciddi kar yağışı organizasyona  tüm yetersizliğini gösterdi!

*

Rus İnterfax haber ajansı pazartesi günü yaşanan gecikmelerden dolayı Moskova Bölgeler Arası Ulaştırma Savcılığı, İstanbul Uluslararası Havalimanı’nda havayolu uçuşlarının kalkış ve varışlarındaki gecikmeler nedeniyle yolcu haklarına uyulup uyulmadığı ile ilgili inceleme başlattığını yazdı.

Savcılığın açıklamasında, “İstanbul Uluslararası Havalimanı’nda olumsuz hava koşulları nedeniyle binden fazla uçuş ertelendi ve iptal edildi. Savcılık, havayolu şirketlerinin uçuş yolcularına alkolsüz içecek, sıcak yemek ve otel konaklama hizmetleri de dahil olmak üzere hizmet sunumuna ilişkin inceleme  başlattı.” denildi.

Savcılığın açıklamasında, Havalimanında koronavirüs enfeksiyonunun önlenmesine yönelik sağlık ve epidemiyolojik tedbirlerin alınıp alınmadığının da inceleneceğine dikkat çekildi.

Rus medyası ihlallerin tespiti halinde savcılığın konuyu Uluslararası mecraya taşımayarak vatandaşlarına tazminat talebi yolu açmasının mümkün olduğunu yazdı.

Aralarında Rusya vatandaşlarının da bulunduğu çok sayıda yabancı yolcu otele yerleştirilmeleri talebiyle protesto gösterisi düzenlemiş ve terminale Çevik Kuvvet ekiplerinin yönlendirilmişti. 24 Ocak gecesi yaklaşık 10 bin kişinin terminalde kaldığı kaydedilmişti.
İGA resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, karla mücadele alanındaki çalışmalarını kamuoyu ile paylaşmıştı.

*

Havalimanında  yaşananlarla ilgili sosyal medyadan derlenen görüntüler ; 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.