Rus Zhukovsky Enstitüsü’ne bağlı olarak gösteren aerodinamik uzmanı TsGAI geleceğin düşük ses düzeyine sahip uçağına yönelik araştırmasının ikinci aşamasını tamamladı.

TsGAI’den yapılan açıklamada yeni tasarım ile uçağın özellikle havayı süpürmesine bağlı olarak oluşan uğultulu gürültünün azaltılması için tasarımsal yenilikler yapılarak başarı sağlandığı ifade edildi. www.BagimsizHavacilar.com

Açıklamada ayrıca, geleceğin uçağının tasarımının bir diğer özelliği ise uçak kanadının firar kenarı üzerine konumlandırılan motorları olduğu ifade edildi. Gürültü miktarının azaltılmasını sağlayacak tasarımın ayrıca daha büyük çaplara sahip verimli motorların tasarlanmasını ve de yabancı maddelerin motora zarar vermesini engelleyebileceği belirtildi.

Çalışmanın ilk denemelerini 2015 yılında yapan şirket elde edilen veriler ile daha düşük ses düzeyine sahip geometrileri uçak tasarımına dahil etmeye yönelmişti. Bunun sonucunda elde edilen yeni tasarım ise araştırmanın ikinci aşamasında test edilerek yeni olumlu sonuçlar elde edildi. Rüzgar tüneli testleri ile hesaplamalarını doğrulayan şirket ayrıca 0,76 Mach hıza çıkılan testlerde yeni tasarım ile daha yüksek kaldırma kuvvetinin de elde edildiğini belirtti.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.