Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri, önde gelen yatırım şirketleri liderliğindeki bir konservasyon ile Malaysia Airports Holdings Berhad’ın (MAHB) tüm hisseleri satın almak için teklifte bulunduğu açıklandı.

Gerçekleştirilen konsorsiyum Malezya hükümeti destekli Khazanah Nasional, Employees Provident Fund (EPF) ve New York merkezli Global Infrastructure Partners (GIP) gibi güçlü ortakları birleştiriyor. Khazanah’ın MAHB’deki payı teklifin onaylanması durumunda %33’ten %40’a yükselirken EPF’ni,n payı %8’den %30’a yükselecek. Bu kapsamda Malezya kuruluşu MAHB’nin %70’lik bir hissenin sahibi olacak.

Karar Gazetesinde yer alan habere göre, konsorsiyumun geriye kalan %30’luk hissesi ise Birleşmiş Arap Emirliklerinin en büyük devlet fonu ve GIP tarafından paylaşılmış olacak. Sabiha Gökçen Havalimanı için hisse başına 11 RM (2,3 dolar) teklifi geldi. Anlaşmanın tamamlanması durumunda ise Malaysia Airports Malezya borsasından çekilecek.

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR