Özgür Kocaeli gazetesi yazarlarından İsmet Çiğit, Cengiz Topel Havalimanı’nın atıl kalmasını köşesine taşıdı. İşte Çiğit’in yazısı;

8 Ağustos günü sabah saat 08.10’da İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Pegasus ile KKTC’ye uçtum. Terminalde herhangi bir sıkıntı yok. Tam zamanında uçağa alındık, uçak tam saatinde kapılarını kapattı. Ama havalanmak için piste çıkmadan önce, önünde kuyrukta bekleyen 5 uçağın kalkmasını bekledi. Giderken, sırf havaalanı trafiğinin yoğunluğu nedeniyle yarım saat geç havalandık.

11 Ağustos Perşembe günü akşam saat 20.10’da yine Pegasus ile KKTC Ercan’dan, Sabiha Gökçen’e dönüyoruz. Yine terminalde hiçbir sıkıntı yok. Yine tam zamanında uçağa alınıyoruz. Uçak, tam zamanında kapılarını kapatıyor. Ercan’da hava trafiği yok. Tam saatinde hiçbir şeyi beklemeden havalanıyoruz. Uçağın pilotu,  1 saat 10 dakikalık olması beklenen uçuş sırasında sık sık yolculara bilgi veriyor. Sabiha Gökçen’e yaklaştığımızda iniş için alçaldığımızı anlatıyor. Ancak biraz sonra, “Sevgili yolcular. Sabiha Gökçen’de çok yoğun trafik var. Bir süre İstanbul üzerinde tur atmamız gerekiyor” diyor. Kaç tur attık bilmiyorum. Ama planlanan iniş saatimizden 45 dakika sonra havaalanına uçağımız indi. Bu sırada uçaktaki çocuklar huysuzlandı. Yolcular sıkıldı, tedirgin oldu.

Sabiha Gökçen’e indik. Yıllardır gidip, gelirim. Sabiha Gökçen’e inen uçaklar, körüğe yanaşır. Ama havaalanında boş körük de yok. Uçağımız apronda uzak bir köşeye park ediyor. Eski yıllardaki gibi büyük havaalanı otobüsüne alınıp, terminal binasına getiriliyoruz.

Bahsettiğim yolculukların tarihi 8-11 Ağustos arası. Türkiye 15 Temmuz’un kabusundan tam kurtulmamış. İç turizm çok zayıf. Yabancı Turist hiç gelmiyor. Yani, aslında uçak seferleri açısından en  cılız dönemlerden biri. Ama Sabiha Gökçen artık mevcut yükü taşıyamıyor. Kim bilir önümüzdeki bayram tatilinde neler olacak.Oysa burada İstanbul’un da burnunun dibinde Cengiz Topel var. Boş duruyor. Haftanın birkaç günü bir uçak Trabzon’a gitmek için kalkıyor, Trabzon’dan bir uçak geliyor. Trabzon uçakları da tamamen dolu gidip geliyor. Büyük bir potansiyel var bu bölgede. Herkes söz verdi. En azından Antalya ve Erzurum uçuşları başlayacaktı. Yok. Cengiz Topel’i ısrarla kullanmıyorlar. THY gelmiyor. Uçak yolcuları İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havaalanı’nda işkence çekiyorlar. Uçaklar riske giriyor. Bütün iniş çıkışlar aksıyor. Sabiha Gökçen’in yükünün onda biri bizim buraya Cengiz Topel’e aktarılsa,  sorun kalmayacak, herkes mutlu olacak. Neden bu Cengiz Topel’i hala bu ülke kullanmıyor, anlayamıyorum.Kaynak: Sabiha Gökçen tükendi Cengiz Topel boş yatıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.