Amerikalı iki havacılık şirketi Sikorsky ve Boeing ortaklığında geliştirilen SB>1 DEFIANT helikopteri Sikorsky’nin West Palm Beach, Florida’da bulunan tesislerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

DEFIANT projesinin de parçası olduğu Sikorsky Geleceğin Helikopterleri Programı Başkan Yardımcısı Dan Spoor “DEFIANT mevcut helikopterlerden yaklaşık iki kat hızlı olarak iki kat uzun mesafeye uçacak şekilde tasarlanırken en iyi performansı bir kenara bırakmadan mevcutlardan daha düşük hızda havada asılı kalabilecek. Bu tasarım bize sıra dışı performans ve hedefler veriyor. Düşman bölgesinde maksimum manevra kabiliyeti, maksimum dayanıklılık ve esneklik gibi. Bugünkü uçuşun sonuçlarından dolayı heyecan duyuyoruz ve gelecek test programını bekliyoruz.” dedi.

DEFIANT karşı eksenli dönen rotorları ve arka bölümünde sahip olduğu itici pervanesi ile mevcut helikopterlerden oldukça farklı bir görünüme sahip. Helikopterin mevcut tasarımı düşük maliyetle yüksek manevra kapasitesi ve dayanıklılığın yanı sıra hızı ve menzili artırmak için geliştirildi.

DEFIANT projesinden elde edilecek veriler ABD Kara Kuvvetlerinin Müşterek Çok Rollü Teknoloji Tanıtım programında kullanılacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.