Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Kırgızistan Ulaştırma ve Yol Bakan Yardımcısı Cenişbek Nogoybayev, THY’nin yeni idari binasının açılışı nedeni ile Bakan ve kendi adına katılımcıları tebrik etti.

Nogoybayev, “Kırgızistan, THY ile sıkı iş birliği içindedir. Aramızda tarihi bağ vardır. İş birliğimizi geliştirerek büyütüyoruz. THY, İstanbul-Bişkek-İstanbul ve İstanbul-Bişkek-Ulanbator seferlerini düzenliyor. Yine bugün çok özel bir gün. İstanbul’da yeni havalimanı açıldığı bir dönemde, THY de Bişkek’te yeni ofisini hizmete açıyor. Benim için bu olay sembolik anlam taşımaktadır. Yeni ofisiniz hayırlı ve uğurlu olsun.” diye konuştu.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat da THY Bişkek Merkez Binasının hayırlı ve uğurlu olmasını diledi, “THY güzide şirketimiz, milli bayrağımızın taşıyıcısı ve Türkiye’nin en değerli markasıdır.” dedi.

Fırat, THY’den İstanbul-Bişkek-İstanbul seferleri yanı sıra Ankara-Bişkek-Ankara ve Kırgızistan’da Bişkek-Oş seferlerinin başlatmasını rica ettii.

Türk Hava Yolları Asya ve Uzak Doğu Satış Başkan Yardımcısı Tuncay Eminoğlu ise konuşmasında THY’nin 1933’te 5 uçakla başladığı yolculuğuna bugün, 336 uçaktan oluşan filosu ile devam ettiğini hatırlattı.

Türk Hava Yolları A.Ş. Bişkek Müdürü Özgür Suuçak, yeni Merkez İdari Binasının erseye gelmesinde emeği geçen her kese teşkkürlerini sundu.

THY, dünyada 307 noktaya seferler gerçekleştiriyor. Kırgızistan’a uçuşlarına 1996 Mayıs ayında haftada iki seferle başlayan THY bugün haftada 17 sefer hayata geçiriyor.

Kur’an-ı Kerim’in okunmasının ardından kurdele kesildi ve THY’nin yeni Bişkek Merkez İdari binasının​ açılışı yapıldı.

Açılış törenine KKTC Bişkek Temsilcisi Atınç Keskin, Bişkek Büyükşehir Belediye İdaresi Başkanı Balbak Tülöbayev, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçiliği Müşavirleri, Türk Hava Yolları A.Ş. Almatı Müdürü Hasan Savaş Erden ​ ve çok sayıda misafirler katıldı.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.