Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ABD’nin F-16 teklifiyle ilgili olarak “Türkiye çaresiz değil, bizim hep söylediğimiz şu: Bir ürün insan yapımıysa yaparız. Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz” demesi ve Rus Su-35 ve Su-57 jetlerini alternatif göstermesi Rusya basınına yankı buldu.
Demir, Kanal7’de Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunduğu Başkent Kulisi programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken, ABD ile yaşanan F-16 krizi de gündeme geldi.
İsmail Demir demecinde, “Süreç olumlu tamamlanmazsa Türkiye alternatifsiz değil. Eğer mecbur kalırsak Su-35 ve Su-57 defterleri her zaman açılabilir. Bir zaafiyet oluşmaması için Türk savunma sanayii elinden geleni yapacak” dedi.
Demir, “Türkiye çaresiz değil, bizim hep söylediğimiz şu, “Bir ürün insan yapımıysa yaparız. Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz”.  F-35 olsaydı iyi olurdu, program ortaklığındaki konular için. Bizim opsiyonlarımız açık. Bir zaafiyet oluşmaması için elimizden geleni yapacağız. Türkiye hiçbir zaman mecbur değil. Bunun altını çizmek istiyorum” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazar günü yaptığı açıklamada, ‘Türkiye’yi F-35 programından çıkaran ABD’nin kendilerine F-16 savaş uçakları satmayı teklif ettiğini’ söylemişti.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.