İki yeni nesil haberleşme uydusu için Türksat ile Airbus Defence and Space arasında Türksat 5A ve 5B uydularının üretimi için düzenlen imza töreni Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşti. 
 Tören söz alan Airbus Uzay Sistemleri Başkanı Nicolas Chamussy, şunları söyledi:
Türksat’ı, filosunun en güçlü uyduları için yeni Eurostar müşterisi olarak aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu büyüklük ve kapasitedeki uydular için tam elektrikli itki (propulsiyon) teknolojisini piyasaya ilk sunan bizdik ve bu teknolojiyle Türksat uzay aracının en uygun maliyetle fırlatılmasını sağlayacağız.”
42° Doğu boylamında faaliyete gösterecek olan Türksat 5B, Ku ve Ka bantlarında çalışacak geniş bant uydusudur. HTS (Yüksek Verimli Uydu) kapasitesiyle, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’nın büyük bir bölümünü içine alan geniş bir kapsama alanına uydu, 73 beam aracılığıyla 50 Gbps’den fazla kapasite sağlayacaktır. Uydunun nominal fırlatma ağırlığı 4.500 kg ve elektrik gücü 15 kW olacaktır. 2021’de uzaydaki yörüngesine yerleşerek teslim edilmesi planlanmaktadır.
Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uyduları, Airbus’ın son derece güvenli Eurostar E3000 platformuna ait yörünge yükseltme ve istasyon sabitleme için elektrik itiş gücü kullanan Elektrikli Yörünge Yükseltme (EOR) sisteminin en son sürümüne sahiptir. 
Söz konusu uydular, Türk mühendislerinin değerli katkılarıyla, Airbus tarafından İngiltere ve Fransa’daki tesislerinde inşa edilecektir. Her iki uydunun hizmet süresi 15 yıldan fazla olacak şekilde planlanmaktadır.
Sipariş edilen 57. ve 58. Eurostar E3000 modeli olan Türksat 5A ve Türksat 5B, kapsülden ayrılıp yer sabit yörüngeye (geostationary) yerleşene kadar şimdiye dek uzayda en hızlı elektrik yörüngesini tamamlayan Eurostar E3000e sürümünün 7. ve 8. uydularıdır.
 
 
 
 
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.