Tayvanlı bir yolcu Mandarin Hava Yolları ile gerçekleştirdiği uçuşta taksi ve kalkış sırasında canlı yayın yapması nedeniyle sivil havacılık güvenliğini yasalarını ihlal etmekten yargılanacak.

Tayvan sivil havacılık makamları tarafından yapılan açıklamada 18 Nisan’da Mandarin Hava Yolları’nın AE365 sefer sayılı Taipei-Magong seferi sırasında bir yolcunun cep telefonu üzerinden canlı yayın yaptığının tespit edildiği belirtildi. Uçakta taksi ve kalkış esnasında uçak modunda olması gereken akıllı telefonunu kullanarak yayın yapan yolcunun tespiti için soruşturma başlatıldı.

Mandarin Hava Yolları’nın uçuş listesinde gerçekleştirilen inceleme ve uçuşta yer alan yolcular ile gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında kimliği kesin olarak tespit edilen yolcunun sosyal medya hesaplarında bulunan videolar uçuş kurallarının ihlal edilmesinin delil olarak kabul edildi.

Videolarda canlı yayına yorum yapan kişilerin durumu korkuyla takip ederek yayıncıdan yayına son vermesi istendiği ancak bu isteğin yerine getirilmediği de belirtildi.

Sivil havacılık yasaları çerçevesinde yürütülen soruşturma kapsamında canlı yayın gerçekleştiren yolcunun 5 yıla kadar hapsi ve yaklaşık 5 bin dolar ceza ödemesi isteniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.