Merhaba Havacılar ve Gökyüzü Sevdalıları!

Hoş geldiniz bu köşeye. Bu köşede, havacılık tutkunları ve gelecekteki pilotlar için uçuş teorisi ve ilgili konular hakkında bilgi sunacak, temel ilkeleri anlayacak ve daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacak yazılarla karşınızdayım. Kısacası bu köşede, uçuş teorisi konularında bazı temel bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Uçuş teorisi, uçağın havada nasıl hareket ettiğini ve nasıl kontrol edildiğini inceleyen bir bilim dalıdır. Bu konu, havacılıkta önemli bir yere sahiptir. Çünkü bir uçağı güvenli bir şekilde uçurabilmek ve bir uçağın nasıl uçtuğunu anlayabilmek için uçuş teorisini iyi bilmek gerekmektedir.

Bunun içinde uçuşun temel ilkelerini bilmek ve anlamak zorundayız.

Uçuş, fiziksel yasaların bir oyunudur ve bu yasaları anlamak, pilotlar için temel bir gerekliliktir. İlk uçuşun heyecanını yaşarken, aynı zamanda aerodinamik, kaldırma, itiş gücü ve denge gibi temel terimlerle tanışmaya başlayacaksınız. Uçuş prensiplerinin temelini oluşturan bu terimler, havacılık dünyasında yolculuğunuzun anahtarı olacak.

Peki o halde aerodinamik nedir, bunu tanımlayalım.

Aerodinamik, uçağın hareketini ve dengesini inceleyen bir bilim dalıdır. Bir uçak havada hareket ettiğinde, hava üzerindeki etkisi karmaşık bir dizi olayı tetikler. Kanatlar, uçağın yükselmesini sağlayan kaldırma kuvvetini üretirken, itiş gücü motorlar tarafından üretilir ve uçağı hareket ettirir. Bu terimlerin her biri, uçuş teorisinin derinliklerine giden bir kapıdır.

Neden Uçuş Teorisini Öğrenmeliyim?

Uçuş teorisi, pilotların güvenli bir şekilde uçmalarını sağlar. Bir uçakla ileri seviye manevralar yaparken veya hava koşulları değiştiğinde, bu teorilerin bilgisi hayati öneme sahiptir. Aynı zamanda, uçuş teorisi sınavlarına hazırlanan gelecekteki pilotlar için de temel bir gerekliliktir.

Bu köşede, uçuş teorisinin temellerinden başlayarak, daha karmaşık konuları ele alacağım. Bugünkü tanışma yazımızdan sonra kaleme alacağım ilk konu “Atmosfer ve Katmanları” olacak. Çünkü uçuş teorisinin bir parçası olan, bir uçağın havada yükselmesi ve alçalması atmosferin katmanları ile yakından ilişkilidir. Atmosfer, farklı yoğunluk ve sıcaklıktaki gazlardan oluşan katmanlardan oluşur. Uçak, bu katmanların farklı özelliklerinden yararlanarak havada hareket eder. Uçağın havada hareket edebilmesi için havaya, daha doğrusu hava moleküllerine ihtiyacı vardır.

İşte bu sebeple bir sonraki yazımda, atmosferin yapısını, katmanlarını ve uçuş teorisi ile olan ilişkisini inceleyeceğiz.

Değerli dostlarım ve sevgili arkadaşlar, beklediğiniz her konuyu bu köşede bulabileceksiniz. Bugün ilk adımı attık ve bu yolculukta sizinle birlikte olmaktan heyecan duyuyorum. Gelecek yazılarımızda, çok fazla formüllere girmeden, çok fazla aerodinamik ve fizik kurallarına takılmadan, uçuşun derinlerine ineceğiz veya daha güzel bir tabirle, “uçuşun zirvesine doğru uçacağız.”

Sormak istediğiniz soruları, ilgi duyduğunuz konuları veya daha fazla detayı paylaşmamı istediğiniz konuları belirlemek için lütfen yorumlara yazın.

İyi okumalar!

*

Vasıf Yüceliş kimdir?

1963 yılında İstanbul’da doğdu.

1984 yılında Hava Harp Okulundan mezun oldu.

Sırasıyla İzmir, Balıkesir, Malatya, Eskişehir, Ankara ve Diyarbakır’da bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait farklı birliklerde uçuş ve proje subaylığı yaptı. Antalya’da Jet Üs Hava Meydan Komutanı olarak görev yaptıktan sonra, 2010 yılında emekli oldu.

Türk Hava Kuvvetlerimize ait pervaneli ve jet olmak üzere çeşitli tipte uçaklar ile 2.500 saat görev uçuşu yaptı, T-10 paraşütü ile atladı, emekli olduktan sonra Yamaç Paraşütü eğitimi aldı, planör, mikrolight, cayrokopter ve ultralight gibi sportif hava araçları ile uçtu.

2010’da Er-Ah Uçuş Okulu’nda öğretmenlik yapmaya başladı ve aynı yıl Türk Hava Kurumu üyelerinin oyları ile Antalya Şube Başkanı seçildi.

2012 yılından itibaren THK Genel Yönetim Kurulu Üyesi, Antalya-Karain Sportif Havacılık Kulübü Kurucu Üyesi ve Başkanı olarak birçok dernek faaliyeti ve sosyal sorumluluk projesinde aktif olarak yer aldı.

Atıl durumda bekleyen Karain Meydanında “Havacılık Eğitim Merkezi” kurulması için çalışmalar başlattı ve bu merkezde yüzlerce gencimizin çeşitli amatör sportif havacılık branşlarında eğitim almasını sağladı.

Akdeniz’de 25 metre derinliğe kal edilerek hurdalığa bırakılmış Dornier modeli bir uçağın tören ile denize batırılarak, dalış turizmine kazandırılmasını sağladı.

Her yıl dünya üzerinde sadece 3 ülkede yapılan “Uluslararası Jet Motorlu Model Uçak Festivali”nin bir bacağını 2012 yılında Antalya’ya getirdi ve 5 yıl düzenli olarak bu festivalin yapılmasını sağladı.

2012 Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) toplantısına Antalya’da ev sahipliği yaptı.

2016 ve 2017’de Uluslararası Karain Fly-inn organizasyonuna THK Karain Meydanında ev sahipliği yaptı.

2017’de Uluslararası düzeyde etkinlikler ile havacılığın kadınlara tanıtılmasını amaçlayan ve her yıl ortalama 33 ülkeden 60.000’den fazla kişinin katıldığı “Dünya Havacı Kadınlar Haftası” etkinliklerine THK’yı temsilen katılarak ülkemizi Fransa’dan sonra Dünya 2.si yapmayı başardı. 2018 ve 2019’da ise üst üste 2 sefer ülkemizi Dünya 1.si yaptı ve merkezi Kanada’da bulunan Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü tarafından “Dünyanın En Beğenilen Havacılık Organizatörü” ödülünü aldı.

2019’da THK Yönetim Kurulu Üyeliği ve THK Antalya Şube Başkanlığı görevlerinden istifa ederek ayrıldı.

2019’da Her yıl Antalya Bilim Üniversitesi tarafından bir komisyon marifetiyle belirlenen “Yılın Havacısı” ödüllerinden, “Havacılık Dalında Yılın En Beğenilen Eğitmeni” ödülünü aldı.

Halen Er-Ah Uçuş Okulu ile Antalya Bilim Üniversitesi Pilotaj Bölümü Yer dersleri Öğretmenliği görevlerini aktif olarak yürütmektedir.

Facebook ile Yorum Yapın

4 YORUMLAR

  1. Hocam merhabalar, hedefi havayolu pilotluğu olan yeni bir PPL öğrencisi olarak bilgilerinizi paylaşacak olmanıza çok sevindim. Takipteyim 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.