Elazığ da ki, Alpdoğan kışlası arazisinde bulunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı na ait alan, İnsansız Hava Araçları ve Helikopterlerin hizmet sunacağı “ÜS” haline gelmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

Ajans23’de yer alan habere göre Alpdoğan kışlası arazisi Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK’ın onayı ile bir süre önce İçişleri Bakanlığına devri sağlanmıştı.

Sürecin Devam ettiğini belirten yetkililer, tahsisi ve devri sağlanan yerin, Jandarma Genel Komutanlığı’nın insansız hava araçları dahil hava unsurlarının konuşlanması kapsamında değerlendirileceğini, insansız hava araçları, helikopter ve diğer hava unsurlarının konuşlanması için yapılan değerlendirme ve çalışmaların hızlı bir süreçle devam ettiğini belirtildi.

Alınan bilgilere göre; Milli Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Şuay ALPAY’ın milletvekilliği döneminde Sivil Havacılık Yüksek Okulu en önemli projelerinden biri olarak hayata geçirilmiş, Elazığ Havaalanı eski terminal binası ve eklentileri de Sivil Havacılık Yüksek Okulu’na tahsis edilmişti.

Fırat Üniversitesi bünyesindeki yüksekokul, rektör ve yöneticilerinde yoğun gayretleri ile uçak elektrik elektronik, insansız araç sistemleri, uçak gövde motor ve hava trafik kontrolörlüğü bölümleri olarak faaliyete başlamış, 2016-2017 öğretim döneminde uçak elektrik elektronik bölümüne 35 öğrenci alınmıştı.

Şuay ALPAY bakan yardımcılığı görevine başladıktan kısa süre sonra, Elazığ’da konuşlandırılmasına karar verilen TAI’ye ait ANKA insansız hava aracının test uçuşuna başkanlık yaptığı heyetle katılmış, Elazığ’da yapılan ANKA’nın test uçuşu başarı ile tamamlanmış ve iki adet ANKA İnsansız Hava Aracı Elazığ’a konuşlandırılmıştı.

Sivil Havacılık Yüksek Okulu ve ANKA projeleri ile başlayıp devam eden süreçte, Jandarma Genel Komutanlığının İnsansız Hava Araçları, helikopterler gibi en önemli hava unsurlarının Elazığ’da konuşlanması için değerlendirilmelerin yapılıp, çalışmaların yoğunlaştırılması şehir açısından çok önemli bir gelişme olarak değerlendirilerek, Elazığ havacılığın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiş olacak.

Elazığ’ın üs olma durumunda İnsansız Hava Araçları ve Helikopterlerle birlikte, subay, astsubay ağırlıklı insan kaynağının birlik olarak planlanmasının yüksek ihtimal olduğu ve hayatta geçtiğinde şehre önemli bir ekonomik katkının da sağlanacağı değerlendiriyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.