Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkUSS Theodore Roosevelt göreve dönmeye hazırlanıyor

USS Theodore Roosevelt göreve dönmeye hazırlanıyor

Corona virüsü vakalarının görülmesi sebebiyle denizcilerin tahliye edilmesinin istenmesinin ardından tartışmalı şekilde komutanı görevden alınan uçak gemisi USS Theodore Roosevelt göreve dönmeye hazırlanıyor.

Nükleer uçak gemisinin komutanı Deniz Albayı Brett Crozier ABD Donanması’na yazdığı mektupta tahliye için hızlı harekete geçilmesi gerektiği uyarısının ardından görevden alınmıştı. Gemi yeniden göreve başlamaya hazırlanırken denizcilere Albay Carlos Sardiello komuta edecek.

Pazartesi gecesi Associated Press (AP) haber ajansına konuşan Sardiello, gemi personeline, “Daha önce hiç karşı karşıya kalmadığımız bir görevimiz var. Bunun birlikte üstesinden geleceğiz” mesajını verdiğini söyledi.

Önümüzdeki haftalarda eğitim ve tatbikat başlayacak

Guam’da bulunan uçak gemisinden tahliye edilen 2 bin asker gemiye dönmüş durumda. Corona virüsü testi pozitif çıkan en az bin personel de karada beklemeye devam ediyor. Gemide göreve devam eden ve dezenfekte edilmesi çalışmalarına katılan yaklaşık 700 personel de karantina için otellere yerleştirildi.

Personelin gemideki görevine dönüş süreci ayrıntılı şekilde planlandı. Corona virüsü testi iki kez üst üste negatif çıkan personel maske ve eldiven takarak dezenfekte edilmiş otobüslerle geminin demirli olduğu yere getirildi. Personel hem otobüse hem de gemiye binmeden önce taramadan geçti.

Uçak gemisinin önümüzdeki birkaç hafta içinde eğitim, tatbikat ve sistem kontrolu için denize açılması bekleniyor. Hala karantinada olan denizcilerse Guam’da kalmaya devam edecek. Gemi eğitim ve tatbikatı tamamladıktan sonra geride kalan personeli almaya gelecek.

Uçak gemisinde “yeni normal”

Gemide ise artık “yeni normal” hakim. Gemi komutanı Albay Sardiello, “Küçük çocukların futbol takımı gibi yan yana dizilmiyoruz. Maske takıyoruz. Sanki ameliyata girer gibi görünüyoruz” sözleriyle alınan önlemleri anlatıyor.

Gemide yemek salonlarındaki sandalyeler de aralıklı şekilde dizildi. Denizciler küçük gruplar halinde salona alınıyor ve gün içinde sürekli yemek servisi yapılıyor.

Geminin görevden alınan komutanı Albay Crozier’ın yeniden eski görevine atanması konusunda çağrı ve tavsiyeler olmuştu. Savunma Bakanı Mark Esper ise, virüsün gemide nasıl yayıldığına, komutanların krizle ilgili olarak birbirleriyle nasıl iletişime geçtiklerine ve ne kadar hızlı önlem aldıklarına ilişkin daha kapsamlı soruşturma talimatı vermişti.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Milli uçak ‘KAAN’ ilk uçuşunu yaptı

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen Türkiye'nin en önemli teknoloji...

Fransa Mirage 2000D’yi Ukrayna’ya teslim etmeye hâlâ istekli değil

16 Şubat tarihinde Paris'te Fransa ile Ukrayna arasında ikili anlaşmanın imzalanması sırasında Fransa Cumhurbaşkanı...

Raif Bilgin: Ukrayna Savaşı, Rus Hava Kuvvetleri’nin Savaş Uçaklarının Ömürlerini Çok Hızlı Tüketiyor

Ukrayna'da Rus Hava Kuvvetlerinin mevcut savaş uçağı filosunun kullanılabilirlik oranlarında ve kullanım ömürlerinde ciddi...

Türkiye, Avrupa’nın ortak hava savunma girişimine katılıyor

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorious, Türkiye ve Yunanistan’ın Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne (ESSI) katılacaklarını...

Ukrayna büyükelçisi Bodnar: “Haluk ve Selçuk, Ukrayna’nın da kahramanları”

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Rusya ile savaş 3'üncü yıla girmek üzereyken sahada yaşananları,...

Kremlin: “Rusya’nın uzaya nükleer silah konuşlandırmayı planladığı” iddiası aldatmaca

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD basınında yer alan “Rusya’nın uzaya nükleer silah konuşlandırmayı planladığı”...

Türkiye’nin Eurofighter hamlesi Alman basınında! ‘Yeni fırsatlar doğurabilir’

Almanya'nın Bilim ve Politika Vakfı tarafından yayınlanan analizde, Türkiye’nin savunma sanayisindeki son adımlarına yer...

İlk şehit kadın pilotumuz Teğmen Ayfer Gök dualarla anıldı

Burdur'un Bucak ilçesinde doğan ve Türkiye'nin ilk şehit kadın pilotu olan Ayfer Gök, şehadetinin 23. yılında...