Tansiyonun yükseldiği Venezuela’da uçuşlara kısıtlama getirilirken bazı havalimanları uçuşa kapatıldı.

Kolombiya ile ipleri kopartan ve de ABD müdahalesine karşı teyakkuzda olan Venezuela’da uçuşlara kısıtlama getirilirken bazı havalimanları trafiğe kapatıldı. Amerikan Federal Havacılık Kurumu (FAA) FL260 uçuş seviyesinin altında Venezuela hava sahasının kullanılmasının yüksek risk içerdiğini belirtti.

Venezuela’da artan tansiyon ve özellikle Kolombiya sınırındaki askeri hareketliliğe dikkat çeken FAA, bölgede gerçekleştirilecek uçuşların tehlikesine işaret etti. Yapılan açıklama ile Venezuela hava sahasını kullanma durumundaki tüm kuruluşlar uyarıldı.

Bölgede 25 bin feet (FL250) uçuş seviyesine ulaşabilecek omuzdan atılabilen MANPANDS sistemlerinin yaygınlığına dikkat çekilirken politik ve askeri otorite sorunlarının farklı etkileri olabileceği belirtildi.

FAA’nın durumun takipçisi olacağı belirtilirken ayrıca bölgede GPS sistemlerinin Venezuela hükumeti tarafından kısıtlanabileceği özellikle başkent Karakas’da geçtiğimiz ağustos ayında yaşanan drone saldırısı sonrası GPS sistemlerinin hassasiyetinin ve kullanılabilirliğinin güvenilir olmadığı belirtildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.