Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuAir India Express Kazası Üzerine Değerlendirme

Air India Express Kazası Üzerine Değerlendirme

Air India Express’e ait VT-AXH tescilli Boeing 737-800 uçağı, 184 yolcu ve 6 mürettebat toplam 190 kişiyle Dubai’den (Birleşik Arap Emirlikleri) Kozhikode’ye (Hindistan) IX1344 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştirerek lokal saatle 19:41’de (14:11z) Kozhikode Havalimanının 10 pistine indi ancak duramayarak pistin sonunda yer alan vadiye düşerek pistin yaklaşık 50 fit altında durdu. Kazada içinde 2 pilotun da bulunduğu 18 kişi hayatını kaybetti, 138 kişi çeşitli derecelerde yaralandı, 15’i ise kritik durumdadır. Dört kabin ekibi ise kazadan yaralı olarak kurtuldu.

Hayatta kalanların tümü çeşitli hastanelere kaldırıldı ve ayrıca COVID-19 testi uygulandı. Gopalakrishnan ayrıca ölülerin otopsilerinin de COVID-19 protokolüne göre yapılacağını sözlerine ekledi. Yaralıların bazılarının bugün (Cumartesi) günü taburcu olduğunu, yaklaşık 149 yaralının hastanede kaldığını söyledi.

ARAŞTIRMA

Sivil Havacılık Bakanı Hardeep Singh Puri bugün (Cumartesi günü) kaza mahallini ziyaret etti.

Puri basın toplantısında yaptığı açıklamada, Meydanda hüküm süren sert hava koşullarında iniş yaparken pist sonunda duramayarak vadiye düşmüş ve ikiye ayrılmıştır dedi ve kazanın kesin nedeni hakkında bir şey söylemek için erken olduğunu ekledi. Bu arada iki ayrı ekibin kaza araştırması için Yeni Delhi’den Kozhikode’ye ulaştığını, uçak pistten vadiye sürüklenirken alev almadığı için yolcuların çoğunun kurtarıldığını söyledi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden bir üst düzey yetkili Reuters’e verdiği demeçte, uçuş veri kaydedici ve kokpit ses kayıt cihazının sahadan kurtarıldığını söyledi. İniş saatinden 10 dakika öncesi Hava durumu aşağıda görüldüğü gibidir. ADS-B Verilerine göre, uçak, inişten yaklaşık 20 dakika önce 28 pistine bir yaklaşma girişiminde bulunmuş, ancak yaklaşık 2700 fitten pas geçer ve ikinci yaklaşmayı 10 pistine yapar ve iner. Hava durumuna göre pus nedeniyle görüş düşük ve sağanak yağış mevcut olup yaklaşık 9kts arka rüzgarında iniş yapılmıştır.

Kozhikode’nin 10/28 pisti 2845 metre / 9330 fit uzunluğundadır. 10 ve 28 pistleri için ILS yaklaşmalarının yanı sıra her iki piste de VOR yaklaşması ve ayrıca 10 pisti için NDB yaklaşması yayınlanmıştır. Yaklaşmalar için herhangi bir NOTAM mevcut değildir.

Lokal 19.30 hava durumu;

VOCL 071430Z 24011KT 2000 -RA SCT003 SCT012 FEW025CB OVC080 24/23 Q1009 TEMPO 1500 -RA BR =

Filo verilerine göre, uçak üretimi takiben filoya Eylül 2018’de katılmıştır.

Koronavirüsü kontrol altına almak için Mart ayı sonlarında tüm uçuşları durduran Hindistan, kısa süre önce sınırlı uluslararası hava yolculuğunu yeniden başlatmıştır.

Kazaya İlişkin detaylı gerçek bilgi olmadığından nedenleri konusunda fikir yürütmek spekülasyona neden olacaktır. Hava durumuna göre rüzgar 240/11kts olduğu için yaklaşma ve inişin 28 pistine yapılması beklenirdi. Alınan bilgiye göre ilk yaklaşma teşebbüsü 28 pistine yapılmış fakat nedeni bilinmeyen bir sebeple vaz geçilerek yağış altına 9kts arka rüzgarında 10 pistine iniş yapılmıştır.

Yaklaşık en az 3 aydır uçuş yapmayan uçuş ekibinin durumunun bilhassa insan faktörü açısından incelenmesi uygun olacaktır.

27 Temmuz 2020 günü yayınlanan PANDEMİ SONRASI HAVAYOLU ŞİRKETLERİNİ BEKLEYEN TEHDİTLER konulu yazımda bu konuya detaylı yer verilmiştir.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...

NTSB Bir Başka Boeing 737 MAX Uçağını Soruşturuyor

Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu Perşembe günü yaptığı açıklamada, kalkış sonrasında Tapa kapının kopması olayını...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...