25 Eylül günü yayınlanan Reuters’in haberine göre Avrupa’nın havacılık emniyeti ana düzenleyicisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Boeing’in 737 MAX’ın Kasım ayında tekrar uçuşa everişlilik sertifikasını alarak, yıl sonuna doğru hizmete girmesi için yasal onay alabileceğini söyledi.

Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) yönetici müdürü Patrick Ky, “Bir buçuk yıldır ilk defa, MAX üzerinde sürdürülen çalışmanın sonuna yaklaşıldığını söyleyebilirim” dedi.

EASA, ABD Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) muhtemelen Kasım ayında teknik yasağını kaldırmayı beklediğini, ancak tek tek havayollarının Avrupa’da uçmaya devam etmesi için gereken ulusal operasyonel izinlerin daha uzun sürebileceğini söyledi.

Teknik yasağın ne zaman kaldırılacağı sorulduğunda “Kasım ayı için ümit ediyoruz ” dedi. Ayrıntılara girmeden Çin’in kendi onayını vermesinin daha uzun süreceğinin beklendiğini söyledi.

Gelişmeler üzerine Boeing hisseleri borsada seans ortasında % 3,3 değer kazandı.

Başta Avrupa Birliği ülkelerinde olmak üzere 32 ülkede hava emniyetini düzenleyen Köln merkezli EASA, 2018 ve 2019 yıllarında meydana gelen iki ölümlü kazanın ardından 737 MAX sistemlerine uluslararası bir inceleme kapsamında FAA ve Boeing ile karşı karşıya geldi.

Ky, bazı sendikalar tarafından desteklenen EASA ile, Lion Air ve Ethiopian Airlines mürettebatının dikkatini dağıttığından şüphelenilen bir “kumanda titreşimi- stick shaker” ikaz sistemine giden elektriği manuel olarak kesebilmeleri için pilotların çağrıda bulunduğunu söyledi.

İncelemenin ana odağı, tek bir hatalı hücum açısı (AoA) sensöründen gelen hatalı verilerin, uçağın defalarca burun aşağı kumanda vererek her iki uçuşta da mürettebatı çaresiz bırakan durumun bir kokpit yazılım sistemi tarafından tetiklenmesidir.

Boeing, MAX üzerindeki her iki “saldırı açısı” sensöründen gelen girdilerin, geçmişte yalnızca bir tanesininki kullanılırken yeni yazılımla uçakta her ikisinden gelen verilerin kullanılacağını söyledi, ancak EASA, bağımsız olarak hesaplanan veriler sağlamak için üçüncü bir “sentetik” AoA sensörü eklenmesi çağrısında bulundu.

Ky, Boeing’in uçağın bir sonraki versiyonu olan 230 kişilik 737 MAX 10’a bilgisayarlı üçüncü sensör sistemini kurmayı kabul ettiğini ve ardından filonun geri kalanında iyileştirmeler yapmayı kabul ettiğini söyledi.

Boeing, ek sensörle ilgili ayrıntılı yorumu reddetti. Bununla birlikte bir sözcü, “Düzenleyicilerin tüm sorularını ele almaya ve tüm sertifikasyon ve düzenleme gereksinimlerini karşılamaya kararlıyız” dedi.

Dünyanın en büyük havacılık düzenleyicileri olan EASA ve FAA, kendi ülkelerinde üretilen uçakları onaylarken birbirlerini lider olarak tanımaya devam edecek, ancak bundan böyle birbirlerinin ev ödevlerini kontrol etmede daha fazla yer almaları bekleniyor.

Ekim ayının ilk yarısında sertifikasyon sürecinin tamamlanacağına dair güçlü haberler alınmaya başlaması sona yaklaşıldığını gösteriyor.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.