Federal Havacılık İdaresinden Steve Dickson, Reuters tarafından edinilen bir e-postaya göre, dünya çapındaki yaklaşık 50 havacılık emniyeti düzenleyicisini önümüzdeki hafta Montreal’deki resmi olmayan bir brifing için davet etti.

FAA, beş ay içinde iki ölümcül kazadan sonra Mart ayından bu yana Boeing’in en çok satan uçağı için önerilen yazılım ve eğitim değişikliklerini gözden geçiriyor. Dickson’ın e-postasında, FAA’nın düzenleyicilere “filolarınızı emniyetli bir şekilde hizmete geri döndürme konusunda kişisel kararlarınızı verirken yararlı olacak bilgiler” sağlamak için çalıştığını söyledi.

Pazartesi günü yapılacak toplantı Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Dünya Havacılık Forumu ile bağlantılı olarak gerçekleşecektir.

Boeing, 737 MAX yazılımını, iki ölümcül kaza ile bağlantılı MCAS sistemindeki her iki hücum açısı sensöründen girdi almak üzere revize etmeyi planlıyor. FAA tarafından uçağı hizmete geri vermeden önce gerekli bir adım olan sertifikasyon test uçuşunu Boeing’in ne zaman gerçekleştireceği henüz belli değil.

Bazı hükümet yetkilileri Boeing’in bu uçuşu Ekim ayına kadar yapacağına inanmıyor.

Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) geçen hafta yaptığı açıklamada, “kendi test uçuşlarını FAA’dan ayrı, ancak tam olarak eşgüdümlü olarak yapmak istediğini belirtti. Test uçuşları henüz planlanmadı, tarih Boeing’in gelişim programına bağlı olacak.”

Ayrıca önümüzdeki haftalarda Boeing 737 MAX’e ilişkin ortak bir hükümet incelemesinin dünyanın dört bir yanındaki havacılık düzenleyicilerine yayınlanması bekleniyor. Hazırlanan incelemede uluslararası olarak uyumlaştırılması gereken düzenlemelerin ve FAA ve uluslararası düzenleyiciler arasında iletişimin geliştirilebileceği konuların yer bulması bekleniyor.

MAX’in uçuşlarının durdurulması nedeniyle American Airlines ve United Airlines dahil olmak üzere ABD’nin belli başlı havayolları Aralık ayındaki uçuşları iptal ederken, Southwest Airlines Ocak ayının başında yapılacak uçuşları da iptal etti.

Önümüzdeki hafta yapılacağı belirtilen toplantıda umarız kullanıcıları tatmin ve ikna edecek bilgiler FAA tarafından paylaşılacaktır. Her ne kadar haberde belirtilmemesine rağmen Boeing ile mutabık kalınmış ileriye dönük bir süreç takvimi de sunulabilir.

Her iki kazanın da kalkış sonrasında meydana gelmesine bağlı olarak bugüne kadar nedense sadece kalkış sonrasında bu istenmeyen olay yaşanırmış gibi düşünülmekte ve sadece uçuşun o bölümüne odaklanılmaktadır. Bugüne kadar Boeing veya otoritelerden buna benzer bir olayın yaklaşma esnasında manuel pas geçme esnasında meydana gelmesi olasılığından sözedildiğini duymadık. Umuyorum gelecek hafta yapılacak toplantıda bu detaylar da konuşulur ve gerekiyorsa bu olasılıklar da simülatör uygulamalarında gözden geçirilir. Aksi halde yapılan iyileştirmeler yeterli olmayabilir.

Emniyetli Uçuşlar

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E )

Kaza İnceleme Uzmanı

 

 

 

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.