Sınır Tanımayan ’ın kurucularından ünlü Fransız cerrah Beres, Sabiha Gökçen Havalimanında in cep telefonunu çaldı. Mahkemede özür dileyen Beres 10 ay hapse çarptırıldı.

Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorların’ın kurucularından Fransız cerrah Jacques Philippe Michel Beres, 15 Şubat’ta Sabiha Gökçen Havalimanı’na geldi.

Pasaport kontrolü gişesinde görevli polis memuru Y.D.’nin cep telefonunu cebine koyan 75 yaşındaki Beres, daha sonra Suriye’ye geçmek üzere bineceği Gazinatep uçağına yöneldi. Telefonunu bulamayan polis memuru, kameraları kontrol etti.

Telefonu Beres’in aldığına tanık olan Y.D. koşarak uçağa yetişti. Ceketinin cebinde telefon bulunan Beres nöbetçi mahkemede tutuklanarak cezaevine konuldu.

Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkan ünlü cerrah, “Pişmanım ve üzgünüm” dedi. Beres 10 ay hapse çarptırdı. Ancak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. 36 gün cezaevinde yatan Beres tahliye edildi.

SINIR TANIMAYAN DOKTORLARDAN AÇIKLAMA

Yapılan açıklamada “Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) kurucularından biri olan Dr. Beres’in 2011 yılından bu yana MSF ile herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve haberde sözü geçen Türkiye seyahatinin kurumumuzla bir ilgisi yoktur” denildi.(SABAH)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.