Nijerya’nın başkenti Abuja’da yer alan havalimanının altı hafta süreyle kapalı kalacak olmasının ülke ekonomisine ciddi zarar vermesi bekleniyor. Havalimanında bakım çalışmalarının yapılacağı altı hafta boyunca uçuşların üç buçuk saat mesafedeki Kaduna Havalimanı’ndan yapılması planlanıyor.

Nijerya’nın başkenti Abuja’da yer alan Nnamdi Azikiwe Uluslararası Havalimanı’nın altı hafta süreyle kapatılacak olması havalimanına seferi bulunan şirketlerini kara kara düşündürüyor.

Nnamdi Azikiwe Uluslararası Havalimanı’nın kapalı kalacağı altı hafta boyunca yolcuların güvenlik güçlerinin eşliğinde üç buçuk saat mesafedeki Kaduna şehrine götürülmesi planlanıyor. Karayolu taşımacılığının güvenli olmadığı ülkede kaçırılma ve rehin alma olayları geçtiğimiz yıl sıkça yaşanmıştı.

ŞİRKETLER KARŞI ÇIKIYOR

Nnamdi Azikiwe Uluslararası Havalimanı’na sefer gerçekleştiren Lufthansa, Air France-KLM ve British Airways gibi şirketler Nijerya hükumetinin altı hafta süresince Kaduna Havalimanı’nı kullanma teklifine sıcak bakmıyor. Havalimanının uçaklarına hizmet vermek için yeterli donanıma sahip olmadığını ve oluşacak yolcu yoğunluğunu kaldıramayacağı belirtiliyor.

Günde 812 sefere ev sahipliği yapan Nnamdi Azikiwe Uluslararası Havalimanı’na karşı Kaduna Havalimanı günlük sadece 12 sefere ev sahipliği yapıyor ve şuan için sadece Etiyopya Hava Yolları Kaduna Havalimanı’na uçuş yapmayı kabul etmiş durumda.

EKONOMİYE ETKİSİ TARTIŞILIYOR

34 yıl önce inşa edilen Nnamdi Azikiwe Uluslararası Havalimanı pisti kapasite olarak yıllık bir milyon yolcu altına hizmet verecek şekilde planlanmasına rağmen şuan yıllık beş milyon yolcuya hizmet veriyor. Altı haftalık bir dönemde bu pistin kapalı kalmasının ülkeye giriş yapacak turist sayısını azaltmasının yanı sıra uluslararası bağlantısı olan bir çok şirketin de işlerini etkileyeceği tahmin ediliyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.