United Airlines, COVID-19’a karşı aşı olmayı reddeden 232 çalışanını işten çıkarıyor.

United Airlines’ın CEO’su Scott Kirby, hvayolunun zorunlu politikasına uymayan, henüz aşılanmamış 232 çalışanla sözleşmesini feshedeceğini doğruladı .

Bu personelin işten çıkarılmasıyla ilgili haberler, United’ın tıbbi veya dini muafiyet arayan 2.000 aşılanmamış çalışanı ücretsiz izne çıkarma kararından iki hafta sonra geldi.

Kirby, United Airlines’ın COVID-19’a karşı aşıyı zorunlu kılan ilk Amerikan taşıyıcısı olduğu Ağustos 2021’in başından bu yana, toplam 67.000 havayolu çalışanının yaklaşık %99,7’sinin aşılandığını söyleyerek, “Biliyorsunuz, keşke yüzde 100’e ulaşabilseydik ama 67.000 ABD’li çalışanımızdan 232’si aşılanmamış ve fesh sürecinden geçiyorlar.” ifadelerini kullanmıştı.

Eylül 2021’de taşıyıcı, aşılanmamış personeli, şirket mevcut test rejimlerini, geçici iş atama politikasını ve maskeleme protokollerini güncelleyene kadar ücretsiz izne çıkaracağını iddia etti. Karar aşılanmamış işçiler arasında hoşnutsuzluğa neden oldu. Altı çalışan, geçici ücretsiz iznin ‘makul olmayan konaklama’ olduğunu savunarak United Airlines’a federal dava açtı.

Delta Air Lines hariç, neredeyse tüm büyük ABD havayolları artık çalışanlarının COVID-19’a karşı aşı olmasını şart koşuyor

12 Ekim’de Federal Yargıç, çalışanların yanında yer aldı ve havayolunun ücretsiz izne ilişkin kararını uygulamasını engelledi. Yasal işlemlerin arkasındaki personele, davayı toplu davaya dönüştürmek için daha fazla süre verildi. Bununla birlikte, yasaklama emri 26 Ekim 2021’de sona erecek ve binlerce United Airlines çalışanını tıbbi ve dini muafiyete atıfta bulunmalarına rağmen aşı zorunluluklarına uymadıkları takdirde süresiz ücretsiz izne ayrılma veya işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya bırakacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.